Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi Otu Çayı

Şerbetçi otu (Húmulus) – kendirgiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin 7 metre uzunluğunda olan dalları sarmaşan türdendir. Tek cinsli çiçekleri yaprakların arasında yerleşir. Meyveleri kozalak şeklindedir. Meyvelerin içinde bir tane tohum bulunur.

Bu bitkinin asıl kullanım alanı bira yapımıdır. Bira, bitkinin dişi kısmından yapılmaktadır. Bu amaçla özellikle Bilecik ve Bursa da bitkinin üretimi yapılmaktadır. Ancak, Şerbetçi otu kendi kendine doğada da yetişmektedir. Eylül ve ekim aylarında toplanır. Bitkinin erkeği başka dişisi başka yerde yetişir

Şerbetçi otu bitkisi iltihap önleyici, antikonvülzan, ağrı kesici, kan temizleyici, safra söktürücü, idrar söktürücü sakinleştirici ve bağırsak parazitlerini önleyen etkiye sahiptir.

Şerbetçi otundan hazırlanan ilaçlar iştah açar, sindirim işlemi normalleştirir. Ayrıca bitkinin ishal edici ve uyku getirici etkisi vardır. Şerbetçi otu cinsel isteği azaltmak ve depresyondan kurtulmak için kullanılır. Şerbetçi otu kullanımıyla, kadınların vücudunda östrojen hormonunun salgılanmasında artış sağlanır ve bunun sonucunda da göğüslerde büyüme meydana gelir.

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

  • İdrar kesesi enfeksiyonuna bağlı ağrıları giderir
  • Kabızlığı giderir
  • İyi bir sakinleştiricidir
  • Uykusuzluğu giderir
  • Artrit hastalığı ile mücadele etmeye yardımcı olur
  • Eklem ağrılarına iyi gelir
  • Adet döngüsünü uyarır

Şerbetçi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

2 tepeleme çay kaşığı şerbetçi otu kozalaklarının üzerine ¼ litre henüz kaynayan su koyun ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 fincan yemekten önce içilir. Uyku sorununu gidermek için uyumadan önce bir fincan içilir.

Şerbetçi Otu Çayının Zararları

Hormonlara etki ederek hormonal değişikliklere sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Bebeklerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez. Fazla tüketilmesi mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Yorum Gönder