Sivilce Nasıl Geçer

Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce

Ciltte ki fazla yağ salgılanmasının temel nedenlerinin başında hormonlar gelir. Bu nedenden dolayı çoğunlukta ergenlik döneminde görülür. Ergenlik dönemi dışında stres, güneş ışığı, kozmetik ürünlerde sivilceye neden olabiliyor. Bazı kişilerde sivilce oluşumu sıklıkla görülürken bazılarında da hiç oluşum gözlenmez. Bunun nedeni de cilt tipidir. Cildin yağlı olması sivilcenin en önemli oluşum sebebidir. Sivilce çıkmasında genetik nedenlerde etkilidir. Sivilce her iki cinsin sorunu olsa da maalesef kızlarda daha çok görülüyor. En sık oluşum yeri yüzdür. Çünkü yüzümüz yağ bezleri açısından zengin…

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Farklı Yolu

Sivilceden Kurtulmanın Yöntemleri
Sivilceden Kurtulmanın Yöntemleri
  1. Sakın sivilcelerinizi sıkmayın. Eğer sıkacak olursanız sivilce patlayacak ve içindeki zararlı organizmalar etrafa yayılacak bu da sivilcelerin çoğalmasına sebep olacaktır.
  2. Sivilcenizin olduğu bölgeye buz bastırın. 2 Dakika boyunca bekletin. Kırmızılığını ve şişkinliğini alacaktır.
  3. Bir adet sarımsak alın, ikiye bölün ve sivilcenin üzerine sürün. Kokusu biraz rahatsız etse de kısa sürede sivilcenizi kurutacaktır.
  4. Sivilcenizin üzerine ve biraz etrafına diş macunu sürün ve 3 dakika bekletin.
  5. Yumurtanın beyazını ayırın ve yüzünüze uygulayın. 10 Dakika beklettikten sonra kuruyacaktır. Daha sonra ılık suyla durulayın.
  6. Muz kabuğunun iç kısmını yüzünüze sürün ve 30 dakika bekleyin. Zamanla sivilcelerin azaldığını göreceksiniz.
  7. Limon sürün. Biraz canınız yanar fakat sivilcelerinizi kurutacaktır.
  8. Karbonat ile suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırıp 2 dakika boyunca masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 Dakika sonra yıkayın. Cilt üzerindeki gereksiz tabakayı yok eder ve yumuşatır.
  9. İki Yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı tarçını karıştırarak dairesel hareketlerle yüzünüze sürün en az 20 dakika beklettikten sonra durulayın.
  10. Ve tabi ki en önemlisi bol bol su tüketin.

İllaki bu yöntemlerden biri sivilcelerden kurtuluşunuzu sağlayacaktır. Bunların yanı sıra sivilce maskeleri yazımızdaki evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerden de uygulayabilirsiniz. Tabi hijyen konusunda hassas olmanızda en büyük faydalardan olacaktır. Özellikle spor yaparken cildinizde makyaj olmamasına dikkat edin. Gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olur. Vücudunuzda oluşumunu engellemek içinde giydiğiniz kıyafetleri bolca yıkayıp bakterilerden arındırın. Bu gibi küçük püf noktalarını kaçırmadığınız müddetçe sivilceler sizin için tehlike olmaktan çıkar.

Yorum Gönder