Siyah Noktalardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Siyah noktalardan korunmak için neler yapılabilir?

Cilt temizliğinizi sadece su ile yıkayarak yapamazsınız. Cilt tipinize uygun yıkama jeli ya da temizleme sütü ile yüzünüzü temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir tonik ile de gözenekler içerisinde biriken kirleri her gün sabah ve akşam olmak üzere düzenli temizlemelisiniz.

Haftada bir kez cildinize evinizde hazırlayabileceğiniz bir maske uygulayabilirsiniz. Maskenizi yapmadan önce kaynamış su içerisine bir tutam maydanoz koyun ve 20 dk buhar banyosu yapın. Yıkama jeli kullanmak istemiyorsanız yumuşatıcı etkili doğal sabunlar kullanın.

Siyah Noktalardan Korunmak İçin

  1. Hiç sabun kullanmak istemiyorsanız %100 saf gül suyu kullanın. Ama gül suyunu seçerken dikkat edin çünkü bazı markalar “gül suyu esansı” içeren ürünler satıyor. Esans olmayacak %100 gül suyu olacak. Ayrıca yüzünüze alkol içeren hiçbir kozmetik ürünü sürmeyin.
  2. Mümkün olduğunca az makyaj yapmaya çalışın. Zaten cildiniz yağlı ve bu yağdan tıkanan gözenekler nedeniyle siyah nokta sorunu yaşıyorsunuz bir de makyajla daha fazla gözeneği tıkamayın. Mecbur olmadıkça makyaj yapmayın. Eve geldiğinizde makyajınızı mutlaka temizleyin. Kesinlikle makyajla yatmayın.
  3. Cildin hijyenini sağlamak için kendinize özel bir havlu kullanın ve havlunuzu 2-3 günde bir değiştirin. Aslında pamuklu havlu yerine kullan at kağıt havlular daha hijyenik. Makyaj malzemelerini paylaşmayın ve yastık kılıfınızı 3-4 günde bir değiştirin.
  4. Yüzünüzü yıkamak için cildi temizleyen ve pH dengesini sağlayan sirkeli su kullanabilirsiniz. 1 ölçek sirkeyi 3 ölçek su ile karıştırın ve yüzünüzü bu suyla yıkayın. Bu karışımı yatmadan önce ve sabah kalktığınızda fazla yağı temizlemek için kullanın.
  5. Karbonat kil gibi cilt üzerindeki fazla yağın alınmasında ve gözeneklerin temizlenmesinde oldukça etkili bir üründür. Karbonat maskesini cildinizi çok kurutmamak kaydıyla haftada 2 kez yapabilirsiniz.
  6. Peeling etkili meyve maskelerini düzenli olarak kullanarak cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındırın. Çilek, ananas, muz, portakal veya greyfurt gibi asitli meyvelerle evde peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz.
  7. Cildiniz aşırı yağlıysa çantanızda ıslak makyaj temizleme mendili taşıyın. Bu mendiller gün içinde fazla yağı almak için oldukça kullanışlı.
  8. Siyah noktaları temizlerken hijyeni elden bırakmayın. Temizleme işlemini bol buharlı bir banyo sonrasında yapmak gözenekler açıldığı için daha kolaydır. Aşağı yukarı her markette veya eczanede bulabileceğiniz medikal eldivenler ellerinizdeki bakterilerin cilde temas etmemesi için idealdir.
  9. Siyah noktaları temizlerken cildin tahriş olmaması ve kızarıp morarmaması için çok fazla güç uygulamayın. Gözenekleri temizledikten sonra yukarıdaki maskelerden birini uygulayın. Cildinizi yıkadıktan sonra gözeneklerin kapanması için buz kompresi yapabilir veya yüzünüzü bol soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Cildimiz özellikle yüzümüz tüm hava koşullarından anında etkilenir. Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Yorum Gönder