Soğan kürü nasıl yapılır, soğan suyunun faydaları nelerdir?

Soğan kürü ne işe yarar, nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

Soğan, yemeklerin hem olmazsa olmazı hem de ana maddesidir. Soğan içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından pek çok hastalığa ve derde iyi gelmektedir.

Soğanda A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, sodyum, iyot, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur. Bu açıdan özellikle soğan suyu pek çok faydaya ve besin değerine sahiptir.

Soğan Kürünün Faydaları

 • İlerleyen yaşta düşen hamilelik oranlarının ciddi anlamda yükselmesi anlamına gelmektedir.
 • Kadınlarda özellikle yumurtalık kanseri ya da kisti gibi durumlarda önleyici ve tedavi edici etkisi bulunur.
 • Menopoz süreci her kadında farklılık gösterir. Soğan kürü kullananlarda ise menopoz süreci genellikle tam yaşında ve hatta daha ilerleyen zamanda başlar.
 • Soğan kürü önemli bir adet söktürücü olarak dikkat çeker. Adet düzensizliği ya da gecikmesi yaşayan tüm okuyucularımızı için hızlı etkileri ile de ön plana çıkar.
 • Erkeklerde sıklık ile gördüğümüz kıl dönmesi sorunu için en etkin tedavi yöntemlerinden birisidir.
 • Sinüzit önemli bir hastalıktır ve soğan kürü doğal, etkin tedavi yöntemleri arasında yer alır.
 • Soğan, insan vücudu için doğrudan doğal bir antibiyotiktir. Bu neden dolayısı ile kış aylarında özellikle tüketilmesi çok önemlidir. Metabolizmayı da destekleyerek diğer hastalıklara karşı etkin bir tedavi yöntemi olacaktır.
 • Günlük hayatınızda sinir ve stres düzeyi çok yoğun ise ciddi anlamda sakinleştirici etkisi ile dikkat çeker.
 • Soğan kürü, vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasına ve az yağlanmasına yardımcı olur. Dolayısı ile kilo verme konusunda da etkin bir bileşendir.
 • Kadınlarda meydana gelen vajinal akıntı ve enfeksiyon gibi sorunlar için tedavi etkileri bulunur.
 • Balgam söktürücü olarak en ideal seçeneklerden birisi olarak adından söz ettirir.
 • Polistik Over Sendromu (PCOS), kadınlar için ciddi anlamda önemli bir hastalıktır. Bu sürecin kontrol altına alınmasında ciddi şekilde etkilidir.
 • Kan değerlerini kontrol altına almada ve iltihap oranlarını düşürmede ciddi anlamda etkili seçeneklerden birisidir.

Soğan Kürü Tarifi

Soğan kürünün tarifini birçok farklı uzmandan sizlere sunabiliriz. Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu ya da bu gibi birçok farklı ismi dikkate almamız gerekebilir. Soğan kürüne dair tarif genellikle aşağıdaki şekilde kullanılır. Bunun için öncelikle elde etmemiz gereken malzemeleri sizlere sunmak istiyoruz.

Soğan Kürü Malzemeleri

 • 1 adet orta boy kabuklu soğan
 • 2 su bardağı su

Soğan Kürü Hazırlanışı

 • Soğan suyu kürünü hazırlarken öncelikle kahverengi soğanları tercih etmek gerekir. 
 • Hijyen açısından önce soğanları sirkeli bir suda yıkamak gerekir.
 • Ardından ise bir adet kuru soğanı dörde bölmelisiniz.
 • Orta boy bir tencereye bölünen soğanları atarak, üzerine 2 bardak klorsuz su ilave ederek kaynatın.
 • Yaklaşık 5 dakika soğanları kaynattıktan sonra soğan suyunu süzün.
 • Kullanmak içinse mutlaka soğan suyunun ılımasını bekleyin.

Kür olarak tarif edilir ancak genel itibari ile soğan suyu tarifi olarak da nitelendirilebilir. Bu neden dolayısı ile insan için bu denli sağlıklı bir seçeneği değerlendirmek çok önemlidir.

Soğan Kürü İle Zayıflama

Soğan kürü, özellikle kadın ya da erkek farketmeksizin herkesin vücuduna doğrudan etki eder. Kısa bir zaman dilimi içerisinde soğan, uzmanlar tarafından da önerilen seçenekler arasında yer alır. Ülkemizin en ünlü doktorlarından olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, soğan kürünün zayıflama konusunda çok ciddi anlamda etkili olduğunu savunur.

Soğan kürünü günlük olarak tükettiğiniz zaman vücudunuzda ki yağ oranında zaman içerisinde hızlı bir azalma meydana gelir. Bu azalma, kilo kaybı için çok önemli etkenlerden birisi olarak da dikkat çeker.

Sindirim sistemi ve metabolizma faaliyetlerini çok ciddi anlamda hızlandıran soğan kürü, aynı zamanda gençleşme konusunda da idealdir. Kadınsal hastalıkların genel itibari ile çözümleri açısından da yine çok çok önemlidir. Dolayısı ile dikkatli bir şekilde kullanmakta fayda var. Fazlasının da zarar olduğunu asla ama asla unutmamak gerekir.

Soğan Suyu Neye İyi Gelir?

Soğan Suyu Neye İyi Gelir?

Soğan suyu, vücudun her organına ve bölgesine iyi gelen bir içecektir. Saç sağlığı ve bitlerin yumurtlamasını önlemek için soğan suyundan faydalanabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan içeriği bulunan soğan suyu cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca kırışıklıkların giderilmesini de sağlar.

Soğan suyundan elde edilen kür ile ameliyat izleri büyük ölçüde giderilir. Ayrıca akne ve sivilce oluşumu da engellenir. Saçlarda uzamayı daha verimli ve hızlı hale getirir. Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle bağışıklık sistemi ile ilgili sık rahatsızlanan kişilerin mutlaka soğan suyu kürü tüketmesi gerekir. Antioksidan bakımından zengin olan soğan suyu sayesinde astım ve alerjik rahatsızlıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.