Topuk Dikeni Nedenleri

0
79
Topuk Dikeni Nedenleri
Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikeni neden olur? Topuk dikenleri, uzun süreli olarak yaşanan kas ve bağ gerginliğinin topuktaki yumuşak dokuları yıpratması sonucunda gerçekleşmektedir. Topuk kemiğini kaplayan zarın yırtılması da bir diğer topuk dikeni nedenidir.

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk ayrıca artan yaşla beraber daha savunmasız bir hale gelebilmektedir. Topuk dikeniyle ilgili yapılan pek çok incelemeye göre, kişi yaşlandıkça topuktaki pedler aşınmaya başlamakta ve şok emilimi sağlama yeteneği azalmaktadır.

Zamanla, topuk altında kalsiyum birikintileri oluşabilmektedir. Bu birikintiler, topuk dikeni olarak tanımlanmış olan kemikli çıkıntıları oluşturmaktadır.

Topuk Dikeni Risk Faktörleri

Topuk dikeni geliştirme riskini artıran pek çok faktör bulunmaktadır ve bazıları şöyle sıralanmaktadır:

Atletik aktiviteler: Koşma ve zıplama, zamanla topuğu ve ayak kemiklerini aşındırabilmektedir.

Sert yüzeylerde aktivite: Sert yüzeylerde sıkça yürümek, koşmak veya zıplamak topuğun aşınmasına yol açabilmektedir.

Topukta travma: Topuğu çürütmek ve örten zarını yırtmak, topuk dikeninin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Artan yaş: Yapılan çalışmalara göre, topuk dikeni problemi özellikle yaşlı erkek ve kadınlar arasında daha sık görülmektedir.

Kadın olmak: Yine yapılan diğer bir çalışmaya göre, topuk dikeni problemleri erkeklere oranla kadınlar da daha fazla yaşanmaktadır. Bunun bir nedeni kadınların topuklu ayakkabıları tercih etmesi olabilmektedir.

Fazla kilolu olmak: Aşırı kilo ya da obezite topuklar üzerinde aşırı baskı ve stres yaratarak topuk dikeninin gelişmesine yol açabilmektedir.

Uygun olmayan ayakkabılar: Ayağa tam oturan olmayan, destekli özelliğini yitiren veya parmak arası terlik gibi destekleyici olmayan ayakkabıları sık sık giymek, topuk dikeninin gelişmesine neden olabilmektedir.

Hamilelik: Hamileliğe bağlı olarak kilo alımı ve şişlik, bağların daha rahatsız olmasına ve iltihaplanmaların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Tıbbi Nedenler

Topuk dikenine neden olabilecek bazı tıbbi koşullar da mevcuttur. Bazıları şöyle sıralanabilmektedir:

  • Reaktif artrit (Reiter hastalığı)
  • Ankilozan spondilit
  • Yaygın idiyopatik iskelet hiperostozu
  • Plantar fasiit

Plantar Fasiit

Plantar fasiit genellikle topuk dikeni ile karıştırılmaktadır. Ancak, ikisi birbirinden farklı durumlardır. Bununla birlikte, plantar fasiit sahibi olmak topuk dikeni geliştirme riskini artırabilmektedir. Plantar fasiit hastalarında topuk dikeni görülmesi çok olasıdır.

Topuğun altında fasya isimli bir bağ doku bulunmaktadır. Plantar fasiit bu doku zedelendiğinde meydana gelmektedir. Topukta şiddetli ağrının hissedilmesine yol açabilmektedir.

Plantar fasiit ayağın alt tabanına uygulanan olağandışı bir kuvvetten kaynaklanmaktadır.

Topuğa olağandışı kuvvet uygulanmasını sağlayan bazı durumlar şunlardır:

  • Obez olmak
  • Çok uzun süre yürümek ya da uzun süre ayakta egzersiz yapmak
  • Ayağı desteklemeyen ayakkabı giymek
  • Diyabet

Plantar fasiit genellikle tedavi olmadan geçmektedir, ancak topuk dikeni tıbbi olarak tedavi edilmedikçe kalıcı olmaktadır.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, topuktaki kalkaneus kemiğinde gelişen kemiksi bir büyümedir. Topuk dikenleri ya da çıkıntıları topuğun arkasında veya topuğun altında meydana gelebilmektedir. Oldukça ağrılı olan bu durum günlük hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Nedir? başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeni başlangıcında ilk fark edilen, sabahları ya da dinlendikten sonra topuk altında hissedilen ağrıdır. Bu durum zamanla kötüleşmektedir. Topuk bölgesine dokunulduğunda kemiksi bir yumru fark edilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Belirtileri başlıklı yazımızı takip ediniz.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikenini tedavi etmek için bir dizi yöntem bulunmaktadır. Bunlar uygun ayakkabı, ayak destekleyici bantlar, germe egzersizleri, ortez takılması, ilaç tedavisi ve topuk dikeni ameliyatıdır. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Tedavisi başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gidilir?

Topuk dikeni tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın