Yeşil kil maskesi nasıl yapılır? İşte kolayca yapabileceğiniz 3 tarif.

Yeşil Kil Maskesi Yapımı

Yeşil Kil Maskesi

Cildin ihtiyaç duyduğu mineraller bakımından zengin olan kil maskeleri cildi pürüzsüzleştirmek, gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizlemek, cildi yumuşatmak için idealdir. Yeşil kil maskesi ise, gözenekleri sıkılaştırarak cilt üzerindeki fazla yağı alır ve derinlemesine temizlik sağlar. Hem daha rahat hem de daha hesaplı bir uygulama için yeşil kili satın alıp maskenizi evde hazırlayabilirsiniz.

Yeşil Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeşil Kil Maskesi Yapımı
Yeşil Kil Maskesi Yapımı

Yeşil kil maskesini hazırlamak için önce yeşil kil tozunu almalısınız. Yeşil kil tozu aktarlarda, güzellik ürünleri satan marketlerde veya online olarak bulunabilir. Yeşil kille hazırlanan maskelerin içeriği ise cildinizin ihtiyacına göre değişebilir. Örneğin basit bir maske ile cildi derinlemesine temizlemek istiyorsanız sadece suyla karıştırarak ince bir tabaka halinde yüzünüze sürebilirsiniz. Cildiniz çok yağlıysa fazla yağı alan esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Sonuçta, kendi yeşil kil maskenizi, istediğiniz içeriklerle, kolaylıkla hazırlayabilirsiniz ancak ben burada örnek olması açısından bir kaç maske tarifi paylaşacağım.

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

Fransız kili olarak da bilinen yeşil kil maskesinin cilde en önemli faydası gözenekleri yağdan kirden temizleyerek küçültmesi ve gözeneklerin tıkanması nedeniyle oluşan sivilce ve siyah noktaları azaltmasıdır. Maskenin etkisini ilk uygulamadan itibaren görebilirsiniz ancak maksimum faydayı sağlayabilmek için düzenli olarak kullanınız.

 • Cildi canlandırır
 • Gözenekleri küçültür
 • Cildi derinlemesine temizler
 • Doğal bir parlaklık verir
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltır
 • Cildi besler ve yumuşatır
 • Düzenli olarak uygulandığında pürüzsüz bir cilt sağlar
 • Cildi onarır
 • Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Ölü cilt hücrelerini temizler

Yeşil Kil Maskesi Tarifleri

 • Kayısı Çekirdeği Yağlı Yeşil Kil Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, cildiniz çok yağlıysa 2-4 damla limon suyu. Maskeyi hazırlamak için limon suyunu ve kayısı çekirdeği yağını bir kaç damla sıcak su ekleyerek karıştırın. Daha sonra yeşil kili ekleyin ve macun kıvamına gelinceye kadar tekrar karıştırın. Karışım çok yoğun olursa biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve 10 dakika bekletin. Maskeyi, ılık suyla ıslattığınız havluyla çıkarabilirsiniz.

 • Nane Yağlı Yeşil Kil Maskesi

Cildiniz aşırı yağlı veya kuru değilse nane yağıyla hazırlayacağınız yeşil kil maskesi ferahlatıcı olabilir. İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 4 damla nane yağı, 4 damla lavanta yağı. Yulafla yeşil kili karıştırdıktan sonra nene ve lavanta yağlarını ekleyerek tekrar karıştırın. Karışımın sürülebilir kıvama gelmesi için yavaş yavaş su ekleyin. Yüzünüze yaydıktan sonra 10-15 dakika bekletip suyla yıkayabilirsiniz.

 • Yağlı Ciltler İçin Yeşil Kil Maskesi

Kil maskesi tek başına ciltteki fazla yağı alır ancak bazı yağları kullanarak bu etkisini arttırabilirsiniz. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı yeşil kil, 1 çay kaşığı aloe vera suyu, yarım çay kaşığı jajoba yağı, 1-2 damla bergamot yağı ya da lavanta yağı. Yağları ve kili karıştırın ve kıvamını ayarlamak için su kullanım. Yüzümüze sürüp 10 dakika bekledikten sonra suyla çıkarabilirsiniz.

Haftada 1 uygulayacağınız maskeniz ile cildinize doping etkisi yaratırsınız. Ancak önemli olan günlük cilt temizliğinizi düzenli uygulamanız. Cilt tipinize uygun ürünlerle günlük bakımınızı yapmadığınız takdirde bu maskeler size anlık etkiler verecektir. Cildinizde biriken yağ ve kir su ile arınmaz. Mutlaka cilt tipinize uygun bir yıkama jeli ya da sabun ile yüzünüzü yıkayın sonra cilt tipinize uygun tonik kullanın.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.