Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaYlang ylang yağının...

Ylang ylang yağının faydaları nelerdir, ylang ylang yağı neye iyi gelir?

Ylang Ylang Yağı

Ylang ylang yağı, saç bakımından cilt bakımına kadar tüm kozmetik ürünlerinde kullanılabilir önemli bir yağ olarak bilinmektedir. Cananga Odorata ağacının yapraklarından elde edilen ylang ylang yağı egzotik kokusu ile öne çıkmaktadır. Peki ylang ylang yağı nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Ylang Ylang yağının elde edildiği Cananga Odorata isimli ağacın çok parlak ve oval şekilde yaprakları bulunmaktadır ve bu yapraklarını hiç bir zaman dökmezler. Bu yapraklar uçlara doğru sivrileşen şekillere sahiptir. Uzunlukları 50 metreye kadar çıkabilen bu ağaçların uzun sarı ve yeşil renklerinde yıldız şekillerinde çiçekleri bulunmaktadır. Bu çiçeklerin ayrıca kendilerine ait yaprakları bulunmaktadır ve bu yapraklar genellikle 6 adettir, bazen pembe rengini aldıkları da görülmektedir.

Bu ağaçlar eşine az rastlanır özellikteki çiçeklerinden dolayı çok değerlidir. Ylang Ylang yağı da zaten bu çiçeklerin damıtılması yolu ile elde edilen bir yağdır.

Ylang Ylang
Ylang Ylang

Öncelikle içeriğine bakacak olursak benzil asetat, benzil benzoat linalool, karıyofilen, granil asetat, metil benzoat, p-kreşil metil eter içerdiğini görürüz. Bu ağaçlar dünyada en çok Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinlerde bulunmaktadırlar.

Çiçeklerinin sahip olduğu güzel kokularından dolayı Cananga Odorata ağaçları parfüm ağacı olarak da tanınırlar. Bu çiçeklerden elde edilen yağ egzotik bir kokuya sahiptir. Renk olarak ise yapıldıkları çiçeklerin rengine göre farklılık gösterebildikleri gibi genellikle sarı renktedirler.

Ylang ylang yağının faydaları nelerdir?

Ylang Ylang yağının çiçeğinden aldığı egzotik kokusu bu yağın en çok kozmetik sektöründe kullanılmasına neden olur. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliği ile sağlık açısından da bir çok farklı kullanım yeri vardır.

  • Sakinleştirici özelliği ile anksiyete, depresyon gibi psikolojik hastalıklara sahip olanların tedavisinde kullanıldığı bilinir.
  • İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi Nöropsikiyatri Kliniği Doktoru Tim Betts yaptığı çalışmalar sonucu Ylang Ylang yağının epilepsi hastaları üzerindeki etkisini kanıtlamıştır. Betts epilepsi hastalarına kriz öncesi Ylang Ylang yağı koklattığında olası krizlerin kontrol altına alınabildiğini göstermiştir.
  • Afrodizyak ve üreme özelliğine sahiptir. Doğurganlık sistemini de düzenlediği ve doğurganlık sisteminde problem yaşayanlar için yine etkili sonuçlar gösterdiği bilinmektedir.
  • Düzensiz kalp atışını ve yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.

Ylang ylang yağının cilde faydaları

Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları
Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları

Ylang Ylang yağının çok önemli özelliklerinden bir diğeri de bu yağın antiseptik olarak kullanılabilmesi. Bunun manası deride meydana gelen kesiklerde, sıyrıklarda ya da yanıklarda, yaraları bakterilerden temizlemek ve daha çabuk iyileşmesini sağlamak için bu yağ kullanılmaktadır.

Ylang Ylang yağı aynı zamanda deride kendiliğinden oluşan bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonları ile de savaşır ve etkili bir çözüm sunar.

Sebore veya seboreik egzama problemine sahip olan vücut hücrelerinin ya da yağ bezelerinin neden olduğu bir hastalıktır. Vücutta düzenli sebum maddesinin üretilememesi ve ya epidermal deri hücrelerinin enfeksiyon alması sonucu meydana gelen bu hastalık acı veren bir hastalık durumuna kadar gelebilir.

Genellikle kafa derisi, yanaklar, kaslar ve saç folikülerinde oluşan bu hastalığa karşı Ylang Ylang yağı etkili bir çözüm sunar. İçeriği itibarı ile sebum üretimini dengeleler ve sürüldüğü andan itibaren, kızarıklığı ve tahrişi azaltarak bu hastalığa karşı savaşır.

Ylang Ylang yağının egzotik kokusu pek çok parfüm, losyon ve esans için bulunmaz bir değerdir. Bu rahatlatıcı egzotik koku aynı zamanda enerji de verir. Özellikle erkek parfümlerinde kullanılan Ylang Ylang yağı aynı şekilde bir masaj yağı olarak da kullanılmaktadır.

Genelde tek başına kullanmak yerine Ylang Ylang yağı masaj yapmak için kullanılan yağların içerisine sadece bir kaç damla damlatılarak da kullanılır.

Aynı şekilde cildin parlatılması ve rahatlatılması için de kullanılan Ylang Ylang yağı yüz için kullanıldığında aynı şekilde kullanılacak nemlendirici yağların içine bir kaç damla damlatılarak kullanılmalıdır. Sonuç olarak parlak ve pürüzsüz bir cilt için büyük bir yardımcıdır.

Ylang Ylang yağının rahatlatıcı özelliğini banyolarda kuvvetlerde de kullanmak mümkündür. Kullanacağınız ılık şu ile dolu küvetin içine on damla kadar damlattığınız Ylang Ylang yağı 15-20 dakikalık bir kuvet banyosu sonrası size derin bir rahatlama ve sakinleşme sunacaktır.

Ylang ylang yağının saça faydaları

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları
Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları

Ylang Ylang yağlarının saçlar üzerindeki etkisinde de bahsedecek olursak saçları yumuşatıcı ve besleyici özelliğini söylememiz gerekir.

Saçlarınızı güçlendirerek kırılmaları minimuma indirmeye yardımcı olacak Ylang Ylang yağı sönük ve mat saçların da yeniden parlamasını sağlayacaktır.

Ylang Ylang yağını şampuanlarınızın içine bir tatlı kaşığı karıştırarak kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda Ylang Ylang yağı ile evlerinizde uygulayabileceğiniz maskeler de mevcuttur.

Bunlardan bir tanesini örnek vermek gerekirse susam yağlı Ylang Ylang maskesi saçlarınızın yeniden canlanması için çok etkili bir maske olacaktır bu maske için ihtiyacınız olanlar:

  • 1 çorba kaşığı susam yağı
  • 1 çorba kaşığı Ylang Ylang Yağıdır.

Bu iki yağı bir kasede iyice karıştırarak saçlarınıza sürüp bir saat kadar beklettiğiniz de sonucu göreceksiniz, daha sonra ise saçınızı yağların tamamen saçınızdan çıktığına emin oluncaya kadar yıkayınız.

Evlerimizde kaynayan suyun içine bir kaç damla damlatarak bütün evimizin rahatlatıcı bir koku ile dolmasını da sağlayabiliriz.

Ylang Ylang yağı satın alırken bilmemiz gereken piyasada Ylang Ylang yağı adı altında bir çok değişik yağın satılıyor olmasıdır. Bu yağı satın alırken rengine ve kıvamına dikkat ediniz.

Ylang Ylang yağı kıvam olarak yoğu kıvamda bir yağdır. Sarı renge sahiptir. Rengi çok açık olmamakla birlikte çok koyu da değildir. Parlak bir renge sahiptir.

Aldığınız yağın Ylang Ylang yağı olduğundan emin olabilmeniz için güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmanızı öneririz.

Ylang Ylang yağına karşı sahip olabileceğiniz alerjiye karşı kullanmadan önce derinizin küçük bir kısmına uygulayarak bakmanızı öneririz.

Çok sık olmamakla birlikte Ylang Ylang yağına karşı alerjilerin oluşabileceği de gözlenmiştir. Bu nedenle kullanmadan önce dikkatlice bir deneme yapılmasında fayda olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.