Yoğurdun faydaları nelerdir, yoğurt nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt

Cilt sağlığına, saç bakımına ve vücudumuza bir çok faydası olan yoğurdun faydaları nelerdir, yoğurt nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

Yoğurt, C ve B12 vitamini içerir. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını içerir.

Gün içinde tükettiğiniz yaklaşık 100 gramlık bir yoğurt, sadece 62 kaloriye sahip. Aynı zamanda 3 gram protein, 111 mg kalsiyum da içermekte. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak istediğinizde, günlük yoğurt tüketimini ihmal etmemelisiniz.

Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır. Özellikle evde yapılan yoğurtlar sağlık açısından daha faydalıdır.

Yoğurdun Faydaları

Eğer günlük beslenme programınızda bir kase yoğurt yer alırsa; listedeki etkileri görebilirsiniz. Listede yer alan yoğurt faydaları okuduğunuzda, öğünlerinizden yoğurdu eksik etmeyeceksiniz.

 • Yoğurt, sindirim sisteminin en masum ve en etkili dostudur. Bağırsaklarınızı rahatlatıcı etkisi ile, metabolizmanızın çalışmasını sağlar. Araştırmalara göre yoğurdun içinde bulunan proteinler, süt proteinlerine göre daha rahat sindirilmektedir.
 • Yoğurdun içinde bulunan probiyotikler, bağışıklık sisteminiz için de oldukça yararlıdır.
 • Yoğurttan alınan kalsiyum, vücut tarafından emilebilen bir yapıya sahiptir. Böylece kemik, kas ve diş sağlığınız korunacaktır.
 • Gebelikte yoğurdun faydaları anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler.Sağlıklı kemiklere sahip olması için; annenin gebelik döneminde yoğurt yemesi gerekir. Çocukluk döneminde ve emzirme döneminde mutlaka yoğurt tüketimine önem verilmelidir.
 • Kemik erimesinin önüne yoğurt ile geçebilirsiniz. Yoğurtta bulunan kalsiyum kemiklerinizin erimesini büyük oranda önlemektedir.
 • Yoğurt fosfor kaynağıdır. Vücudunuz için enerji üretimini destekler. DNA ve RNA için büyük önem arz eder.
 • Vitamin açısından güçlü bir besindir. Mayalanma esnasında B vitaminlerini ve C vitaminini sentezler. İhtiyacınız olan vitaminler, yoğurtta saklıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kemik gelişimini desteklediği için, yapılan araştırmalarda insan ömrünün yoğurt ile daha da uzun olabileceği ifade edilir.
 • Kolay sindirilen bir besin olduğu için, pek çok mide ve bağırsak hastalığını da ortadan kaldırmaktadır. Sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak ve kabızlık gibi problemleri yok etmek için yoğurt iyi bir besin olacaktır.
 • Doğal bir antibiyotiktir. Yoğurt tükettiğinizde, vücudunuzda yer edinmiş zararlı bakterileri yok edebilirsiniz.
 • Zehirlenme durumunda, yoğurt Cu ve Fe gibi maddeler ile birleşerek bu maddelerin kana geçmesini önler. Zehirlenmeyi kesmek için zehirlenen kişiye yoğurt verilmektedir.
 • Düzenli olarak yoğurt tükettiğinizde, kanser riskini en aza indirmiş olursunuz. Yoğurt radyoaktif maddelerin etkisini ortadan kaldırmada iyi bir besindir.

Yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurt Nasıl Yapılır?
Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt yapımı için önce nasıl bir süt kullanacağınıza karar vermek gerekiyor. Kutu sütler, aslında steril sütler. Günlük süt ya da çiğ süt kullanırsanız yoğurt daha kolay mayalanır. Çiğ süt bir tercih meselesi, eğer çiğ sütten yapacaksanız sütü kaynatıp, altını biraz kısıp kepçeyle havalandırarak, biraz da sütün buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Hem de iyi kaynatmış olursunuz.

Eğer günlük pastörize sütten yapıyorsanız yoğurt mayalama için  sütü yaklaşık 40-45 dereceye kadar ısıtmanız yeterli. Bunu eskiden “Parmağınızı içine soktuğunuzda yanmayacağı kadar bir ısıda olacak” diye tarif ederlerdi. Bir küçük temiz termometre edinip bu işler için onu da kullanabilirsiniz.

İyi bir yoğurdu maya olarak kullanmalısınız. Maya olarak yoğurt seçerken mümkün olduğunca doğal olanları, ya da organik olanları tercih etmenizde fayda var. Daha önce yoğurt yaptıysanız her seferinde onun bir kısmını bir sonraki yoğurdunuzun mayası olarak ayırın. Böylece gitgide yoğurdunuzu katkı maddelerinden tamamen arındırırsınız.

2 litre süt için 2 yemek kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yoğurdu 1 çay bardağı sütün içinde eritin.

Sütün içine mayayı katmadan önce sütü, yoğurdu yapacağınız kaseye alın. Çelik tencere, toprak kap, cam kaseler tercih edilmeli. Ama cam kap daha çabuk soğuduğu için iyi sarmak gerekiyor.

Sütünüzün içine yoğurt mayanızı peyderpey koyun. Önce yarım kepçe sıcak sütü mayalı karışıma ekleyin, iyice karıştırdıktan sonra bunun bir kısmını yoğurt kasesine ekleyin. Bu işlemi 2-3 kere tekrar ettikten sonra tüm mayayı yoğurda katın. Kasenizin kapağını kapatın. Bir battaniye ile tencerenin her yanını sarın ki, yoğurdunuz üşümesin. Sonra da bırakın 4-5 saat öyle uyusun. Sonra çıkarıp buzdolabına koyabilirsiniz.

Dikkat edilecekler: Yoğurdu mayaladıktan sonra tencereyi sallamayın. Hatta mümkünse hiç kıpırdatmayın. Küçük kavanozlarda bu işlemi yapılır. Sonra tek tek çıkarıp vermesi kolay oluyor. Yoğurt mayalama makinesi da tercih edebilirsiniz.

Yoğurt Suyunun Faydaları

Yoğurt Suyunun Faydaları
Yoğurt Suyunun Faydaları

Mayalanan yoğurt, bir süre sonra suyunu salacaktır. Genelde bu yoğurt suyu kullanılmaz. Fakat yoğurt suyunun faydalarını öğrendikten sonra bir daha asla o suyu dökmeyeceksiniz. Yoğurt suyu vitamin değeri bakımından oldukça zengindir. Yoğurt suyu faydalarına değinecek olursak:

 • Yoğurdun yeşil suyunu çorbalarınıza ekleyerek, çorbanın lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.
 • Bir miktar soğuk su ve biraz yoğurt suyu ile serinletici bir ayran elde edebilirsiniz. Böylece metabolizmanızı hızlandıracak soğuk içeceğiniz hazır olacaktır.
 • Tıpkı yoğurt gibi, suyu da kanser riskini en aza indirecektir.
 • Yoğurt suyunun yapısında bulunan probiyotikler, vücudunuzda yer edinmiş kötü huylu tümörler ile savaşır ve vücudunuzu zararlı maddelerden ve hastalıklardan korur.
 • Böbrek taşı şikayetlerinizi, yoğurt suyu tüketerek yok edebilirsiniz.
 • Anksiyete gibi ruhsal sıkıntılarda, yoğurt suyunun rahatlatıcı özelliği ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Diyet günlerinizde yoğurt suyu tüketerek, tokluk hissi ile günü bitirebilirsiniz. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Yoğurdun diyette faydaları hissedilsin istiyorsanız; öğünlerinizde yoğurdu eksik etmemelisiniz.
 • Şeker hastalarının yakındığı insülin direnci durumunu, yoğurt suyu tüketerek dengeleyebilirsiniz.

Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurt, sofralarda yer almanın dışında cilt bakımı konusunda da sizlere faydalı olacaktır. Cilt maskeleri için birkaç malzeme daha eklenerek etkili hale getirilebilir. Cildinize uyguladığınız yoğurt maskesinin faydaları ise adeta bir mucize!

 • Yoğurt yüzünüzü nemlendirmede etkili bir besindir. Yapısında bulunan laktik asitler, ölü deriyi soyar ve hücre yenilenmesini sağlar.
 • En doğal ve katkısız bir peeling görevine sahiptir. Cildinizi temizler, arındırır ve yeniler. Aynı zamanda parlaklık ve canlılık katar.
 • Cildinizde hapsolmuş mikropları temizler. Sivilceleri kurutur ve yok eder.
 • Güneş yanıkları için başvurulan ilk çözüm durağıdır. Yanık ve lekeler için oldukça etkilidir.
 • Gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi ile siyah nokta oluşumunun da önüne geçer.

Yoğurdun Saça Faydaları

 • Yoğurt, bu defa saçlarınıza faydalı olmak için harekete geçti. Yoğurt ile saç maskesi uyguladığınızda öncelikle saç diplerinizi rahatlamış olacaksınız.
 • Kuruyan saç diplerine derinlemesine nem vererek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kuru ve yıpranmış saçlar için de ideal bir çözüm olan yoğurt bakımı, saçlarınıza yumuşaklık ve parlaklık katacaktır. Ayrıca saç köklerini içinde bulunan vitaminler sayesinde besleyerek, saç dökülmelerini önleyecektir.

Probiyotik Yoğurdun Faydaları

Probiyotik Yoğurdun Faydaları
Probiyotik Yoğurdun Faydaları

Probiyotikler, insan sağlığı için etkili ve faydalı birer mikroorganizmalardır. Süt ürünlerinde daha çok bulunduğu için, sağlıklı beslenme açısından probiyotik yoğurtlar tercih edilir. Probiyotik yoğurdun faydaları nelerdir derseniz işte merak edilen o faydalar:

 • Bağırsaklarınızla ilgili tüm şikayetlerinizi, probiyotik yoğurt ile ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Egzama ve alerjik rinit gibi problemlerin tedavisinde etkilidir.
 • Her yaştan insan için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile tüketilir.
 • Ağız içi sorunlarında özellikle diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının tedavilerinde en doğal çözüm olarak tercih edilir.
 • Prof. Dr. Canan Karatay; ev yoğurdunun probiyotik yoğurt olduğunu ve tüketen kişilerin daha uzun yaşadığını vurgulamaktadır.

Yoğurdun Zararları

Yoğurdun genel anlamada sağlık açısından bir zararının olduğunu söylemek mümkün değil, hatta ilaçlı tedavi gören hastalar için bile bir risk teşkil etmez. Rezene, karanfil gibi bazı bitkiler ve besin maddeleri ilaçlı tedavi gören hastalara zarar verebilmektedir ama bu risk yoğurt tüketiminde yok. Yalnız yoğurdun çok aşırı tüketilmesi ve zamanı geçmiş hazır yoğurt tüketimi bazı sorunlara neden olabilmektedir.

 • Aşırı yoğurt tüketimi sindirim sisteminde bazı gaz, ishal gibi sorunlara neden olabilir.
 • Hazır yoğurtların faydadan çok zarar sağladığını söyleyen sağlık uzmanları var.
 • Çok aşırı derecede yoğurt tüketimi bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

Yoğurt Hakkında Tavsiyeler

Yoğurdun doğal yollarla hazırlanıp tüketilmesinde çok fayda var, hatta bütün fayda bunda diyebiliriz. Marketlerde pastörize edilmiş satılan hazır yoğurtlar birçok açıdan özelliğini yitirdiği için sağlık açısından doğal yoğurt kadar fayda sağladığını söylemek mümkün değil.

Bu yüzden yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olduğunca evde hazırlanması gerekiyor.

Çocukların gelişimi ve kemik sağlığı için mutlaka küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılmasında fayda var. Yoğurt tüketimi özellikle ilerleyen yaşa göre artması gerekir diyebiliriz, çünkü ilerleyen yaşlarda meydana gelen uyku problemi ve kemik hastalıkları gibi sorulara çözüm olabilir.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.