Yoğurt suyunun faydaları nelerdir, yoğurt suyu neye iyi gelir?

Yoğurt Suyunun Faydaları

Mayalanan yoğurt, bir süre sonra suyunu salacaktır. Genelde bu yoğurt suyu kullanılmaz. Fakat yoğurt suyunun faydalarını öğrendikten sonra bir daha asla o suyu dökmeyeceksiniz. Yoğurt suyu vitamin değeri bakımından oldukça zengindir. İşte yoğurt suyunun faydaları.

Yoğurt Suyunun Faydaları

  • Yoğurdun yeşil suyunu çorbalarınıza ekleyerek, çorbanın lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.
  • Bir miktar soğuk su ve biraz yoğurt suyu ile serinletici bir ayran elde edebilirsiniz. Böylece metabolizmanızı hızlandıracak soğuk içeceğiniz hazır olacaktır.
  • Tıpkı yoğurt gibi, suyu da kanser riskini en aza indirecektir.
  • Yoğurt suyunun yapısında bulunan probiyotikler, vücudunuzda yer edinmiş kötü huylu tümörler ile savaşır ve vücudunuzu zararlı maddelerden ve hastalıklardan korur.
  • Böbrek taşı şikayetlerinizi, yoğurt suyu tüketerek yok edebilirsiniz.
  • Anksiyete gibi ruhsal sıkıntılarda, yoğurt suyunun rahatlatıcı özelliği ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Diyet günlerinizde yoğurt suyu tüketerek, tokluk hissi ile günü bitirebilirsiniz. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Yoğurdun diyette faydaları hissedilsin istiyorsanız; öğünlerinizde yoğurdu eksik etmemelisiniz.
  • Şeker hastalarının yakındığı insülin direnci durumunu, yoğurt suyu tüketerek dengeleyebilirsiniz.

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt Nasıl Yapılır?
Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt yapımı için önce nasıl bir süt kullanacağınıza karar vermek gerekiyor. Kutu sütler, aslında steril sütler. Günlük süt ya da çiğ süt kullanırsanız yoğurt daha kolay mayalanır. Çiğ süt bir tercih meselesi, eğer çiğ sütten yapacaksanız sütü kaynatıp, altını biraz kısıp kepçeyle havalandırarak, biraz da sütün buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Hem de iyi kaynatmış olursunuz.

Eğer günlük pastörize sütten yapıyorsanız yoğurt mayalama için  sütü yaklaşık 40-45 dereceye kadar ısıtmanız yeterli. Bunu eskiden “Parmağınızı içine soktuğunuzda yanmayacağı kadar bir ısıda olacak” diye tarif ederlerdi. Bir küçük temiz termometre edinip bu işler için onu da kullanabilirsiniz.

İyi bir yoğurdu maya olarak kullanmalısınız. Maya olarak yoğurt seçerken mümkün olduğunca doğal olanları, ya da organik olanları tercih etmenizde fayda var. Daha önce yoğurt yaptıysanız her seferinde onun bir kısmını bir sonraki yoğurdunuzun mayası olarak ayırın. Böylece gitgide yoğurdunuzu katkı maddelerinden tamamen arındırırsınız.

2 litre süt için 2 yemek kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yoğurdu 1 çay bardağı sütün içinde eritin.

Sütün içine mayayı katmadan önce sütü, yoğurdu yapacağınız kaseye alın. Çelik tencere, toprak kap, cam kaseler tercih edilmeli. Ama cam kap daha çabuk soğuduğu için iyi sarmak gerekiyor.

Sütünüzün içine yoğurt mayanızı peyderpey koyun. Önce yarım kepçe sıcak sütü mayalı karışıma ekleyin, iyice karıştırdıktan sonra bunun bir kısmını yoğurt kasesine ekleyin. Bu işlemi 2-3 kere tekrar ettikten sonra tüm mayayı yoğurda katın. Kasenizin kapağını kapatın. Bir battaniye ile tencerenin her yanını sarın ki, yoğurdunuz üşümesin. Sonra da bırakın 4-5 saat öyle uyusun. Sonra çıkarıp buzdolabına koyabilirsiniz.

Dikkat edilecekler: Yoğurdu mayaladıktan sonra tencereyi sallamayın. Hatta mümkünse hiç kıpırdatmayın. Küçük kavanozlarda bu işlemi yapılır. Sonra tek tek çıkarıp vermesi kolay oluyor. Yoğurt mayalama makinesi da tercih edebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.