0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski zamanlarda sağlıklı olma belirtisi olarak görülse de günümüzde bazı alerjilerin habercisi olarak kabul ediliyor. Peki yüzdeki kızarıklık nasıl geçer? Siz yeter ki geçirmek isteyin. Yüzdeki kızarıklık pek çok doğal yöntem var. İşte yanak ve yüzdeki kızarıklık için doğal çözüm yöntemleri.

Aloe Vera Jeli 

Aloe Vera Jel
Aloe Vera Jel

Aloe vera jel ağrıyı ve kızarıklığa bağlı yanmayı azaltmada etkilidir. Yüz kızarıklığının azalması için aloe vera jeli günde iki kere nazikçe yüzünüze sürebilirsiniz. Eğer evinizde aloe vera bitkisi varsa kullanabilirsiniz. Bunun için önce aloe vera bitkisinin yaprağını alın. Yaprağı ortadan kesin ve iç kısmını soyun. Çıkan jeli bir kaba koyun ve günde iki kere yüzünüze sürün. Eğer aloe vera bitkiniz yoksa eczanelerden jel formunda satın alabilirsiniz.

Papatya ve salatalık maskesi 

Papatya ve salatalık maskesi 

Malzemeler;

 • Salatalık
 • Kurutulmuş papatya
 • Süt
 • Aleo vera jel

Yapılışı;

 • Salatalıkları küçük küçük dilimleyip blenderdan yahut robottan geçirin.
 • 1 bardak sütü kaseye dökün.
 • İçine robottan geçirip, püre haline getirdiğiniz salatalıktan 5 yemek kaşığı katın.
 • Çiçekçiden 1 yaprak aloe vera bitkisi alın. Uzunlamasına kesip, içindeki jeli çıkarın ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli karışıma ekleyin.
 • 1 tatlı kaşığı kuru papatyayı da ilave edip, iyice karıştırın.
 • İçine makyaj pamuğu yahut normal pamuk sokup cildinizde kızarıklık olan yerlere sürün.
 • Karışımı buzdolabında 4-5 gün muhafaza edebilirsiniz.

Hava Durumu

Hava Şartları
Hava Şartları

Çok sıcak yahut çok soğuk havalarda dışarda dolaşmayın, şayet dışarı çıkmanız gerekirse yaz kış güneş koruyucu krem kullanın. Büyük şapkalar bir başka seçenek. 

Salatalık 

Salatalık Maskesi
Salatalık Maskesi

Salatalık yüksek oranda su içerir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Salatalık cildin sulu kalmasına yardım eder. Soğumuş salatalığı dilimleyin. Cildinizde kızarıklık olan alanlara salatalık dilimlerini koyun. 15 – 20 dakika bekleyin. Bu sürede salatalıktaki C vitamini kızarıklıkların azaltılmasına yardım eder.

Yulaf Maskesi 

Yulaf Maskesi 
Yulaf Maskesi 

Yüzde kızarıklık nasıl geçer diye merak edenler yulaf maskesini deneyebilir. Yulaf egzama, güneş yanıkları ve tahriş gibi kızarıklığa neden olan birçok sorunun giderilmesine yardım eder. Katıksız yulafın içine su ekleyin. Yulaf suyu çektikten sonra karışımı yüzünüze sürün. Maskeyi 30 dakika boyunca cildinizde bekletin. Maskenin etkisini arttırmak için bu maskeyi süt ile de yapabilirsiniz. Ama kullanacağınız süt tam yağlı olmalıdır. Tam yağlı sütte bulunan proteinler cildinizin canlanmasına yardım eder.

Yeşil Çay 

Yeşil Çay
Yeşil Çay

Yeşil çay, antienflamatuar maddeler içerir. Ciltteki kan damarlarının büzüşmesine yardım eder. Bu da yüzde oluşan kızarıklık ile tahrişin azalmasını ve kan damarlarının büzüşmesini sağlar. 1 – 2 poşet yeşil çayı ya da 1 – 2 yemek kaşığı yeşil çayı kaynayan suya koyun ve ocağın altını kapatın. Çayı yaklaşık 10 dakika demleyin. Çay demlenince bir kaseye dökün ve yumuşak bir havluyu çaya batırın. Havlu çayı emdikten ve çay oda sıcaklığına geldikten sonra havluyu yüzünüze uygulayın. Havluyu yüzünüze sürterek uygulamayın. Bu cildinizi daha fazla tahriş olmasına neden olur. Bu tarifi uygularken yeşil çayın havluya renk verebileceğini bilmelisiniz. Bu tarifi yeşil çay yerine nane ya da papatya çayı kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak hassas ciltli iseniz nane çayı kullanmayın.

Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan Cevizi Yağı 
Hindistan Cevizi Yağı 

Yüzde çıkan kızarıklık için Hindistan cevizi yağı doğal bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Eğer sivilceniz varsa bu yapı cildinize sürerken dikkatli olmalısınız. Yağ sivilceyi arttırabilir. Hindistan cevizi yağı cilde nem verir. Bu kuruluğa bağlı kızarıklığı ortadan kaldırır. Yapın içinde laurik asit vardır. Bu asit mantar, mikrop ve virüs önleyicidir. Cildin canlanmasına yardım eder.

Benzer Konular

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir....

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi...

Metal diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti uzmanları metal braketleri dişlerin üzerine yapıştırır. Dişlere hiçbir zararı yoktur. Tedavi sonunda kalıcı herhangi bir iz bırakmaz. Yüksek kalite paslanmaz çelik küçük kutucuklardır. En sık...