Fazla kilolarınızdan kurtulmak için işte size zayıflatan 10 bitki çayı ve tarifleri

Zayıflatan Bitki Çayları

Hızlı kilo vermeye yardımcı en etkili zayıflatan bitki çayları nelerdir? Bitki çayları nasıl hazırlanır, nasıl demlenir ve tüketim tavsiyesi hakkında bilgiler.

Aşırı kilolar fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda kişinin sağlığını da tehdit etmektedir. Birçok hastalığı tetikleyen obezite, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için öncelikle bir diyetisyene başvurmanızı öneririz. Bir uzman kontrolünde uyguladığınız diyetin yanı sıra günün bir bölümünü mutlaka spora ayırmalısınız. Aksi halde hareketsiz kalarak sağlıklı kilo vermeniz pek mümkün olmayabilir. Bu süreçte bazı bitki çayları da zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Zayıflatan Bitki Çayları

En etkili zayıflatan 10 bitki çayını sizler için bir araya getirdik. Ancak bu bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Doktorunuz sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak hangi bitki çaylarının sizin için daha uygun olduğunu belirleyecektir. İşte size zayıflatan bitki çayları ve tarifleri.

Mate Çayı

Mate Çayı
Mate Çayı

Mate yaprağı bitkisi zayıflatıcı bitkiler içerisinde en etkili olanlardan bir tanesidir. Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve iştah kesici etkileriyle tok tutucu özellikleri bulunur. Mate yaprağının bu özellikleri sayesinde daha az yemek tüketmenize ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Günde 2 fincan tüketilmesi önerilen mate çayı sayesinde ayda 4 kiloya kadar kilo vermeye yardımcıdır. Özellikle yaz aylarında herkesi bir kilo verme telaşı sarmakta. Hızlı ve etkili kilo vermenin bir yöntemi olan mate çayı hızlı kilo vermek isteyen bayanların kullandığı en etkili yoldur.

Mate çayı nasıl hazırlanır?

Tercihen porselen demlik içerisinde isteğinize göre 1 veya 2 yemek kaşığı mate bitkisi ilave edilir. 5 dakika kadar demlendikten sonra 10 dakika dinlenmeye bırakılarak normal çay gibi tüketilmektedir. İsteğe bağlı olarak sadece başına mate çayı isterseniz de yeşil çay ile birlikte mate çayı demleyerek tüketebilirsiniz.


Yeşil Çay

Yeşil Çay
Yeşil Çay

Yapılan birçok bilimsel araştırmada düzenli olarak yeşil çay tüketiminin yağ yakımını hızlandırdığı ve metabolizma hızını arttırdığı gibi önemli etkiler fark edilmiştir. Bu nedenle yeşil çay tüketiminin kilo kontrolünün sağlanmasını kolaylaştırdığı, kilo vermeyi hızlandırdığı ve obeziteyi önlemeye yardımcı olduğu öne sürülmektedir.

Tüm bu olumlu etkilerine karşın yeşil çay, kalori içeriği oldukça düşük olan bir içecektir. Bir fincan yeşil çay yalnızca 2 kilokalori enerji içerir. Sıfıra yakın enerji içeriği barındırması ve zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle yeşil çay, zayıflama diyeti uygulayan kişilerin de güvenle tüketebileceği sağlıklı içecekler arasında yer alır.

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

1 bardak kaynayan suyu ocaktan alın. 1 yemek kaşığı yeşil çayı ilave edin. İçerisine limon suyu, çubuk tarçın ve limonu ilave ederek sağlıklı bir yeşil çay hazırlayın. Günde 2-3 bardaktan fazla yeşil çay içmek önerilmemektedir.


Maydanoz Çayı

Maydanoz Çayı
Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı ile zayıflamak diyet yapanların çok yakından tanıdığı bir kilo verme kürü. Maydanoz çayının düzenli olarak tüketilmesi şişkinliği azaltır ve hazımsızlığa iyi gelmektedir. Bunun dışında zayıflatıcı etkilerinin yanı sıra idrar sökücü ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri de görülmektedir.

Maydanoz çayı nasıl hazırlanır?

Taze elde edilen 2 çay kaşığı kadar kıyılmış maydanozu bir cezve içerisinde kaynattığınız 1 bardak su içerisine atarak ilave edin. Ortalama 5 dakika kadar demlemeye alarak ocak üzerinden alın. Ilıklaşan maydanoz çayını direkt olarak içebilirsiniz. Günlük bazda maksimum 2 bardak kadar maydanoz çayı tüketmeniz yeterli olacaktır. Daha fazlası zarar oluşturmaktadır. Ek olarak daha iyi bir tat alabilmek adına bal veya limon da ilave edebilirsiniz.


Beyaz Çay

Beyaz Çay
Beyaz Çay

Kilo vermeye yardımcı bitki çaylarından biri olan beyaz çay, Dr. Mehmet Öz tarafından önerilen çaylardan biridir. Gıdalar yoluyla alınan yağların vücut tarafından emilimini azaltan beyaz çay, bu sayede yağların vücutta depolanmasını engeller.

Beyaz çayın diğer çaylara göre daha yüksek antioksidan etkisiyle birlikte, cildin sıkılaşmasını sağlayan tazeleyici etkisi deneysel olarak ortaya konulmuştur.

Beyaz çay nasıl hazırlanır?

Bir cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave edin. 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün ve için. Bu çayı günde 2-3 kere istediğiniz vakit içebilirsiniz.

Beyaz çayın bütün faydalı maddelerinden yararlanmak için onu düzgün demlemeniz gerek. Ayrıca beyaz çayı doğru muhafaza etmeyi de bilmeniz gerek. Kabı hava geçirmez şekilde kapatılmalı ve kokudan uzakta tutulmalıdır.


Yaban Mersini Çayı 

Yaban Mersini Çayı
Yaban Mersini Çayı

Zayıflamaya yardımcı bitki çaylarından bir diğeri yaban mersini çayıdır. Yaban mersini çayı diğer çaylardan farklı olarak iştahınızı kontrol altına alır. Kan şekerini dengelleyen yaban mersini çayı, bu özelliği sayesinde açlık hissinizin azalmasını sağlar. Akşam yemeğinden önce 1 bardak yaban mersini çayı içerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Yaban mersini çayı nasıl hazırlanır?

1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ancak demlenme süresini uzatmamaya dikkat edin. Aksi halde demlenme süresi uzadıkça çayın tadında acılık meydana gelecektir.

Ayrıca kurutulmuş yaban mersini meyvesi ve yaprağı kullanacaksanız 1 bardak kaynatılmış suya 1 çay kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır.


Zencefil Çayı

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

Zencefil çayı, kişilerin zayıflamak için kullandıkları bitki çayları arasında yer almaktadır. Zencefil çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de mide sakinleştirici ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil çayı, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kişinin psikolojisinin daima iyi olmasını sağlamaktadır.

Zencefil çayı nasıl hazırlanır?

Zayıflatan zencefil çayı için; yarım litre suya 1 dilim ananas, 1 çubuk tarçın, 1 diş sarımsak kadar zencefil ve yarım limonu bir tencerede 20 dakika kadar kaynatmanız ve altını kapatıp bir süre dinlendirmeniz yeterli.


Tarçın Çayı

Tarçın Çayı
Tarçın Çayı

İçeriğinde bol miktarda antioksidan bulunan tarçının tek başına kilo verdirme özelliği yoktur fakat kan şekerini yani şekerin, hücrelerce işlenmesini sağlayan insülin hormonunu dengeleyerek diyetinizi destekler.

Tarçın çayı nasıl hazırlanır?

Eğer kök tarçın ile yapacaksanız 2 su bardağına 1 çubuk tarçın ölçüsü ile, toz tarçın ile yapacaksanız da 1 bardağa 2 çay kaşığı tarçın ekleyerek yapılır. Kaynamış suya eklenir. 1-2 dk beklendikten sonra içilir. Düzenli kullanımda 15 gün gibi bir sürede 5 kilo verilir. Ancak yemenize dikkat etmedikten sonra zayıflama anlamında hiçbir yararını bulamazsınız.


Pu-erh Çayı

Pu-erh Çayı
Pu-erh Çayı

Pu-erh çayının içerdiği kateşinler, kafein ve theanin bileşikler kilo kaybını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu maddeler, pu erh çayı obezite karşıtı özellikleri açısından kilo sorunu olan vücudun düzenlenmesinde diğer çay türlerine göre daha büyük oranda yardımcı olduğu, bir araştırmada ortaya konmuştur.

Pu-erh çayı nasıl demlenir?

Her fincan için 3-6 gram çay yaprağı kullanabilirsiniz. Yaprakları olduğu gibi kullanın. Bölmeyin, ufalamayın veya kırmayın. Damak tadınıza göre çayın demini ayarlamak için miktarı değiştirin. Demliğinizi sıcak su ile çalkalatın ve içindeki suyu atın. Demliğinizin süzgecine çay yapraklarını koyun.
Daha sonra üzerine sıcak su ekleyin. 3 ile 4 dakika demlenmesi için bekleyin. Kullandığınız çay yapraklarını birkaç kez kullanabilirsiniz. Kullandığınız kaynar suyu yeni demleme için kullanmayın. Pu erh çayının her bardağı 60-70 mg kafein içermektedir. Sonraki demlemelerde bu oran azalmaktadır.


Kuş Otu Çayı

Kuş Otu Çayı
Kuş Otu Çayı

Zayıflatan bitki çayları arasında kendisine yer bulan kuş otu çayı, içerisinde bulundurduğu potasyum ve magnezyum sayesinde bağırsakların temizlenmesine yarayan çaylar arasında yer alır. 

İdrar söktürücü özelliği ve metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan kuş otu çayı, düzenli tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Yemeklerden önce tüketildiğinde daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Kuş otu çayı nasıl hazırlanır?

Bir veya iki çay kaşığı kadar Kuş otunu, bir bardak suyun içerisine atıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 5 dakika dinlendirin. Sonra içebilirsiniz. Kuş otu çayını günde en fazla üç defa tüketilmesi tavsiye edilmektedir.


Oolong Çayı 

Oolong Çayı
Oolong Çayı

Oolong çayı ile zayıflamak için yemeklerden sonra 1 fincan tüketmek gerekmektedir. Bu sayede yemeklerde alınan zararlı toksinler ve yağa dönüşecek olan besinlerin kolaylıkla parçalanması ve vücuttan atılması mümkün hale gelmektedir. Buda zayıflatır mı sorusuna olumlu olarak cevap vermektedir.

Oolong çayı nasıl hazırlanır?

Tek kişilik oolong çayı hazırlamak için 1 büyük bardak için 1,1.5 çay kaşığı oolong yaprağı ölçüsünü kullanabilirsiniz. Daha sonra bardağa koyduğunuz oolong yaprağına kaynattığınız suyu dökün. Bardağı bir kapak ile kapatıp 3-5 dakika kadar demledikten sonra çayınızı servis edebilirsiniz!

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.