Sivilce Kızarıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıkları Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıkları Nasıl Geçer; sivilce ergenlikle başlayan, yetişkinlikte de devam edebilen bir cilt sorunudur. Sivilce kızarıklığı ise sivilce çevresinde enfeksiyon nedeniyle meydana gelen tahriş görüntüdür.

Yüzdeki Sivilce kızarıklığı nasıl geçer? Yüz, sivilce kızarıklığına karşı bitkisel tedavi ve evde kullanabileceğiniz alternatif yöntemler;

Sivilce Kızarıklığı İçin Buz?

Eğer sivilcelerinizi sıktıysanız ve kızarıklık bu yüzdense ve acil dışarı çıkmak durumundaysanız en pratik yol cildinizde özellikle de kızarmış olan bölgeye buz kompresi uygulayın. Bir küçük buz parçasını eriyinceye kadar cildinizde gezdirin ve etkiyi ayna karşısında gözlemleyin. İhtiyaç durumuna göre ikinci buz parçasını da uygulayabilirsiniz.

Aspirin ile Kızarıklığı Giderin

Aspirin salisilik asit içerir ve bu madde enflamasyonu baskılayarak, anti-inflamatuar etkilere neden olur. Macun oluşturmak için bir miktar su ile ezilmiş aspirin karıştırın. Kulak çubuğu ile hafifçe iltihaplı bölgeye uygulayın ve kuruduğunda yıkayıp, durulayın.

Sivilce İçin Diş Macunu Çözüm Olabilir

Çoğu diş macunu sivilce kurumasına yardımcı olacak silis içerir. Gece yatmadan sivilceye diş macunu uygulayın ve sabah yıkayın. Mentol ya da florür içeren diş macunu kullanmayın. Bu maddeler kızarıklığın yayılmasına ve sivilcelerin daha kötü hale gelmesine neden olabilir.

“University of Kansas School or Medicine” Üniversitesinden Dr. Audrey Kunin sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmak için pamuklu çubuğu göz damlasına batırıp, sivilcelerin üzerine 10 saniye tutmayı tavsiye ediyor.

Sivilceye Karşı Limon Suyu

Sivilcenin en önemli neden bakterilerdir. Limon suyu bakterilerle mücadele eden sitrik asit içerir ve yapılan çalışmalar sitrik asitin kızarıklığı geçirdiği ve doğal cilt ağartıcılarındandır. Pamuğa limon suyu damlatıp, sivilce olan yere sürün, geceden kalsın, ertesi sabah yıkayın.

Sivilceye Karşı Çay Poşeti

Sivilce olan yere sıcak bir bez ya da ılık çay poşeti uygulayın. Kumaşı sıcak suya batırın ya da çay poşetini sıcak suya koyun ve çıkarıp sivilce olan yere 30-60 saniye tutun. Yalnız su çok sıcak olmamalı, yoksa cildi tahriş edersiniz.

Genel cilt kızarıklıkları için “Ciltteki Kıızarıklık Nasıl Geçer” başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz. Sivilce kızarıklığını gizlemek için kapatıcı kullanabilirsiniz. Bazı kapatıcılar sivilcelerin kurumasına yardımcı olan salisilik asit içerir.

Yorum Gönder