Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş Lekeleri

Güneş lekelerinin genellikle kahverengi ve beyaz renkte olduğunu görüyoruz. Beyaz tenli kişilerde cilde uygun faktörlü koruyucu krem kullanmamak koyu lekelerin oluşumuna fırsat verir. Tabi güneş lekeleri sadece beyaz tenli kişilerde görülür demek yanlış. Cilt tonu koyu olan kişilerde de sıkça görülür. Buna engel olmak için yoğun güneş olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterilmeli ve yüksek faktörlü koruma kremlerinden kullanmalısınız. Bu sorun sadece yaz aylarına özel değil.

Kış aylarında da ciltte lekelenme yaşayanlarda oluyor. Fakat bu oluşan lekeler her zaman güneş sebepli olmayabilir. Çil, sivilce, yaşlılık belirtileri gibi sebepler cilt lekeleri oluşturuyor. Lekeler için lazer tedavileri de uygulanırken doğal yöntemlerle evinizde de hazırlayabileceğiniz kürler işe yarayacaktır.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?
Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Melanin pigmentinin fazlalaştığı bölgelerde oluşan renk farklılığına cilt lekesi diyoruz. Bu lekelenmeler;

  1. Genetik nedenlerden,
  2. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan,
  3. Bronzlaşabilmek için girdiğiniz solaryum cihazlarından,
  4. Tüketilen kimyasal içerikli maddelerden dolayı oluşuyor olabilir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

  • Yaz sıcaklarında, güneşin dünyaya dik ışınlar saçtığı saatlerde (11:00 14:00) kapalı ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterilmeli.
  • Sokağa çıkmadan en yarım saat önce koruyucu kullanılmalı. Çok hassas cilde sahip olanlar 3 saatte bir kullanmalıdır.
  • Güneş ışınına maruz kalmışsanız cilt nemini kaybetmiş olabilir. Bu sebeple duş sonrası nemlendirici krem kullanılmalı.
  • Lazer tedavisi kullanıyorsanız; tedavi uygulandıktan hemen sonra güneşe çıkmaktan kaçınmalısınız.
  • A, E ve C vitaminleri güneş lekelerinin açılmasını sağlar. Bu vitaminleri içeren doğal maskeler kullanabilirsiniz. Ayrıca besinlerinizi de bunlara göre seçip içten beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Güneş Lekeleri İçin Maskeler

Güneş lekelerinin neden kaynaklandığını bulduktan sonra doğru tedaviyi seçmek çok daha kolay olacaktır. Aşağıda listesi verilen maskelerin hiçbirinin yan etkisi bulunmamaktadır. Bu tedaviler krem ya da daha zahmetli prosedürlerin yerine kullanılır ve harici olarak uygulanır.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi
Yoğurt Maskesi

1 Tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Sorunlu bölgeye masajla iyice yedirin. Bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Maydanoz Maskesi

Maydanoz Maskesi
Maydanoz Maskesi

Maydanozu mutfak robotunda kremsi kıvama gelene kadar parçalayın. 1 Çorba kaşığı yoğurt ve 1 limon ekleyin. Lekeli bölgeye masaj yaparak yedirin. 40 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. 3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Soğan Maskesi

Soğan Maskesi
Soğan Maskesi

1 Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye pamukla uygulayın. 30 Dakika bekletin.

Bu maskelerden birini seçerek düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde masrafsızca lekelerinizden kurtulacaksınız. Tabi gün içerisinde dikkat etmeniz gereken noktalarıda unutmayın.

Yorum Gönder