Siğil Nasıl Geçer

Siğil nasıl geçer?

Siğil Neden Oluşur?

Siğil yapan virüse ‘human papillomavirus’ denir. Bu virüsün tespit edilmiş 200 den fazla çeşidi vardır. Sadece deri tutar ve vücudun her bölgesinde olabilir. Virüslerin tuttuğu bölgede hafif kabarıklıklar, küçük çıkıntılar oluşur önlemi alınmadıysa vücudun diğer kısımlarına da yayılır. El, ayak ve yüz de çıktığı yaygın olarak görülür. El ve yüzdeki siğiller çıkıntılı olur fakat ayak siğilleri içe doğru büyür. Buda genelde nasır zannedilir. Siğille nasırın farkını çözebilirsiniz.

Siğilin üzerinde küçük noktacıklar vardır bu bazende siyah noktacıklar olabilir. Genital bölgede de oluşumu görülebilir ve en tehlikelisi de budur. Genelde kadınlarda olur ve önlemi alınmadığında rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Genelde bulaşıcı olmadığı söylenir fakat sağlıklı bir birey siğile temas ettiğinde bağışıklık sistemi güçlü değilse bulaşabilir.

Siğil Oluşumu Nasıl Engellenir?

Siğil bir virüstür. Bu bize dışarıdan bulaşır. Havuz, otel odaları, soyunma odaları, ıslak zeminler, ortak kullanılan havlular gibi birçok örnek daha verilebilir.

  • Ayakkabı, çorap, terlik gibi eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.
  • Ortak havluları kullanmaktan kaçının ve havlunuzu yıkamadan üst üste kullanmayın.
  • Soyunma odaları ve hamam gibi fazla kişilerin kullandığı ıslak zeminlerde çıplak ayakla dolaşmayın.
  • Hastane, otobüs gibi virüs yuvası yerlerde çok temastan kaçının ve ellerinizi bolca yıkayın.
  • Eşinizde dostunuzda siğil varsa temas etmemeye dikkat edin.
    Bu gibi birçok virüs yuvası var günlük hayatımızda. Hijyen konusunda dikkatli olursanız siğil oluşumunu engellemiş olusunuz.

Siğilin Evde Tedavisi

sigil-elma-sirkesi

Elma sirkesi ve limonu karıştırarak siğilli bölgeye bir aparat yardımıyla uygulayın. Sonrada yara bandı ile üzerini kapatın. Günde iki kere yaparsanız etkili bir tedavi olacaktır.

Çay ağacı yağı siğillerin düşmanı. Bu yağın mucize etkilerini ve kullanım şekillerini çay ağacı yağının faydaları yazımızda paylaşmıştık. Düzenli kullanımda kısa sürede siğilde ki etkisini fark edeceksiniz.

sigil-tedavisi

Sarımsakta etkili tedavilerden biri. Gece yatmadan siğile sarımsak sürüp üzerini kapatın. Sabaha kadar virüsleri kıracak ve siğili söndürecektir.

Yorum Gönder