Barbunyanın faydaları nelerdir, barbunya neye iyi gelir?

Barbunyanın faydaları nelerdir, barbunya neye iyi gelir?

Barbunyanın neye iyi gelip neye iyi gelmediği konusunda oldukça fazla bilgi bulunur. İlk akla gelenlerden biri de barbunya zayıflatır mı sorusudur. Peki, barbunyanın faydaları nelerdir ve barbunya neye iyi gelir? 

Barbunya

Barbunya, fasulyenin (Phaseolus vulgaris) bir varyetesidir. Farklı dillerde Borlotti fasulyesi ya da Roma fasulyesi diye de anılır. İtalya’da geliştirilmiştir. Halen İtalyan, İspanyol, Türk ve Yunan mutfaklarında kullanılır.

Başlı başına tam bir protein deposu olan Barbunya’da A, B6 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri bolca bulunur. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir.

Yine lif yönünden de oldukça zengindir. İçeriğinde çinko, protein, karbonhidrat ve E vitamini de vardır. Severek tükettiğimiz barbunya vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Bu nedenle sonbahar yorgunluğuna karşı tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Bu harika besin cilt lekeleri ile savaşır ve leke oluşumunu engeller. Pürüzsüz ve parlak bir cilt için bu sebze birebirdir. Et yemeyen kişiler barbunya tüketerek gerekli protein ve lifi temin edebilirler.

Barbunyanın faydaları nelerdir?

 1. Vücudumuzun fiziksel ve zihinsel yorgunluğunu alarak, zindelik verir.
 2. Barbunya bol posalı olduğundan, bağırsak kanserine karşı önleyici etkisi vardır.
 3. Yıpranan hücreleri yenileyerek, yaşlanmayı geciktirir.
 4. Böbrek hastalığını önler. Böbrek kum ve taşlarını dökmekte yardımcıdır.
 5. Şeker hastalarına kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmediği için, uzun süre tok tutmak amaçlı tavsiye edilir. Ayrıca hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde oldukça önemli bir etkisi vardır.
 6. Bol maydanozlu bir salata ile tüketildiğinde demir emilimini hızlandırdığı için kansızlığa fayda sağlar.
 7. Barbunyada bulunan, izoflavonlar kanserli hücrelerin oluşmasını ve büyümesini önler.
 8. İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini pürüzsüz bir cilt için birebirdir.
 9. Barbunyada bulunan çinko cilt lekelerini giderir ve oluşmasını önler.
 10. Çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, büyüklerde ise kemik erimesini engellemek için etkilidir.
 11. Zehirlenmelerden sonra tüketilirse iyileşmesine yardımcı olur.
 12. Sinirleri gevşeterek kalp çarpıntısına iyi gelir. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 13. Romatizma ve siyatik ağrılarına iyi gelir.
 14. Kas sistemini güçlendirir.
 15. Sindirim sistemine yardımcı olur.
 16. Barbunya sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 17. Kolesterole iyi gelir.
 18. Diyabete iyi gelir.
 19. Kanserle mücadele eder.
 20. Hamile bayanlara tavsiye edilir.

Barbunya suyu neye iyi gelir?

Barbunyanın kendisi kadar suyu da bazı alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılır. Bu konuda sıklıkla çilleri yok etmede kullanıldığı söylenebilir. Çillerin giderilmesinde uygulanabilecek maske için; 100 gr beyaz barbunya bir gece önceden ıslatılır, ertesi gün haşlanır ve sonrasında süzülür.

Elde edilen bu su, 1 hafta boyunca cilde masaj yaparak uygulanır. Bu su daha sonra diğer günler kullanılmak için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Barbunyanın kalorisi ne kadar?

Barbunyanın Kalorisi
Barbunyanın Kalorisi

Barbunya kalori miktarı genellikle kullanım amacına ve sosa göre değişmektedir. Bir porsiyon barbunya yemeğinde et değerinde kalori bulunmaktadır.

Barbunyada genellikle çinko, demir ve lif gibi besin değerlerini barındırmaktadır. Bir porsiyon barbunya da 180 kalori bulunmaktadır. Barbunyanın içerisinde kullanılan domates sosları, salçalar ve zeytin yağı ile birlikte bir porsiyon kalori miktarı yaklaşık olarak 500 kcal bulmaktadır.

Eğer barbunyayı sade haşlanmış olarak ya da yoğurtla tüketmek kalori miktarını 270 kcal yapacaktır. Yoğurt ile birleşen barbunya diyet yapan ve formunu koruyan bireylerin kalori miktarı açısından düşük olması sebebiyle yoğun tercih edilen besin grubu arasındadır. Barbunyayı tüketirken kalori miktarlarıyla birlikte besin değerlerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Unutmayınız barbunyanın kalorisi oldukça düşük olmasına rağmen üzerine eklenilen soslar neticesinde kalori miktarı yükselmektedir. Bu sebeple barbunyanın üzerine eklenecek soslara dikkat edildiği sürece kilo aldırmayan bir besin olacaktır.

Barbunya zayıflatır mı?

Kalori bakımından oldukça düşük olan barbunyada araştırmalara göre 100 gram barbunyada 326 kcal bunlunmaktadır. Aynı zamanda yüksek çözünür lif oranına sahip olan barbunya tüketimi sonrasında yeme isteğini azaltarak doygunluk hissi uyandırır ve böylece istenilen kiloya ulaşmanıza aç kalmadan erişebilmenizi sağlamaktadır.

Barbunyanın zararları nelerdir?

 • Genellikle tüketildikten sonra, midede şişkinliğe neden olur. Bu sebeple mutlaka pişirmeden bir gece önce suda bekletmek ya da pişirirken içerisine melisa otu, rezene veya kimyon katmak, şişkinlik probleminin önüne geçer.
 • Bazı alerjik bünyelerde, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu kişilerin dikkatli tüketmesi önerilir.
 • Migreni olan hastalarda, baş ağrılarını tetikleyici etkisi olduğu gözlenmiştir.
 • Gut hastalığını tetikleyen yüksek miktarda pürin içerir. Bu kişilerin doktor kontrolünde tüketmeleri daha uygundur.
 • Toksik maddeleri öldürmek için, barbunyanın kesinlikle pişmiş olması gereklidir.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.