Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çay

Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla aynı bitkinin (Camellia Sinensis) yapraklarından üretilmektedir. Siyah çayla yeşil çay, toplanan çay yapraklarının işlenme tekniği, beyaz çay ise hem seçilen yapraklar hem de bu yaprakların işlenme şekli bakımından birbirlerinden ayrılır.

Beyaz çay için çay bitkisinin henüz tam olarak olgunlaşmamış, açılmamış yaprakları toplanır. Bu yapraklar beyaz tüylerle kaplıdır ve beyaz çayın adı bu tüylerden gelmektedir.

Her ne kadar bu 3 çay aynı bitkiden üretilse de tatları oldukça farklıdır. Siyah çayın sert tadı, yeşil çayda hafif ve bitkisel bir tada dönüşür. Beyaz çay ise bu iki çaydan daha hafif bir aromaya sahiptir ve yumuşak içimlidir.

Beyaz Çayın Faydaları

 • Vücudu antioksidanlara karşı korur.
 • Kansere neden olan hücrelere karşı koruma sağlar. Özellikle kolon kanseri, prostat kanseri ve mide kanserleri gibi farklı kanser türlerine karşı da etkilidir. Kanserli hücrelerin büyümesini ve yenilerinin ortaya çıkmasını engeller.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Kolesterolü düzenleyici etkisi de vardır. Kolesterol ve kan basıncını düzenlemesi sebebiyle kalbi de korur. Kolesterolün ve kan basıncının dengede olması kişilerde sağlıklı bir kalbin olmasına yardım eder.
 • Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Araştırmalarda günde 1 veya 2 bardak beyaz çay içen kişilerin içmeyenlere göre %50 oranında daha az kalp krizi geçirme riski olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Dolaşım sistemine fayda sağlar.
 • Vücutta bakteri veya virüs oluşumunu önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar.
 • İçerdiği florür sebebiyle diş çürümelerine, dişlerde plak oluşumuna karşı da yarar sağlar. Diş çürümelerini önler ve ağız kokusuna karşı da etkilidir.
 • Zihni kuvvetlendirir.
 • Diyabet yani şeker hastalığına karşı da yarar sağlar. Kan şekerini düzenler.
 • Stresi azaltır ve enerji verir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyarak, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Beyaz Çay Nasıl Elde Edilir ?

Beyaz çay aynı yeşil, siyah ve oolong çayı gibi Camellia sinensis bitkisinden hazırlanır. Beyaz çayı Çinliler keşfetmiştir. Bu çay camellia sinensis bitkisinin daha açmamış beyaz tüylü yaprak tomurcukların ve onların altındaki yarım açmış son iki yapraktan hazırlanır. Çok az fermente edilir.  Dalında taze kala biliyor. Beyaz çay dünyanın en pahalı çayıdır. 1 kilosunun fiyatı yaklaşık 1000 dolardır. Beyaz çayın eşsiz tadı ve oldukça hoş kokusu vardır. Bu çayı eski zamanlarda yalnız Çin imparatorları içerdi.

Beyaz çayı toplayanların üzerinden hiçbir keskin koku gelmemelidir. Çay yaprakları kokuya ve güneş ışınlarına çok hassastırlar. İşlemden geçtikten sonra güneş görmeyen ve kokularla temasta olamayacağı özel kaplarda muhafaza edilir. Beyaz çay kokuları sünger gibi içine çeker ve kendi güzel kokusu bozulur.

Beyaz Çayın İçeriği

A, B1, B2, B15, PP, C, E, P vitaminleri; kateşinler, polifenoller, tanenler; uçucu yağlar; kafein ve tanen, teobromin ve teofilin, adenin ve guanin; malik asit, oksalik asit, sitrik asit, süksinik asit, piruvik asit, fumarik asit; sakkaroz, maltoz, fruktoz, polisakkaritler – selüloz, nişasta, hemiselüloz; theaflavin ve thearubigin.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çayın bütün faydalı maddelerinden yararlanmak için onu düzgün demlemeniz gerek. Ayrıca beyaz çayı doğru muhafaza etmeyi de bilmeniz gerek. Kabı hava geçirmez şekilde kapatılmalı ve kokudan uzakta tutulmalıdır.

Bir cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave edin. 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün ve için. Bu çayı günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Beyaz Çayın Zararları

Mide, duodenum, böbrek ve karın ağrısı hastalıkları zamanı, hamilelikte içilmesi tavsiye edilmiyor. Ayrıca küçük çocuklara da içilmesi sakıncalıdır.

Yorum Gönder