Çiğ yumurtanın faydaları ve zararları nelerdir, çiğ yumurta neye iyi gelir?

Tarih:

Paylaş:

Amino asit bakımından zengin olan yumurta pişirilince bu özelliği azalıyor. Ancak çiğ tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan amino asidin yüzde 90’nını karşılamada etkilidir. Bu yüzden uzmanlar hafta da birde olsa yumurtanın çiğ içilmesi tavsiye edilir. Peki çiğ yumurtanın faydaları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz ne olur?

Çiğ Yumurta

Sağlık açısında da insanların ihtiyacı olan maddeler bakımından zengin olan yumurtalar genellikle yemek, pasta gibi yiyeceklerde pişirilerek tüketilir. Ancak pişirilerek tüketilebildiği kadar bu besinler çiğ halde de tüketilir.

Lezzetli bir tadı olmamasına rağmen sağlık açısında inanılmaz faydalar sağlayan çiğ yumurtayı genellikle opera sanatçıları ve ses tellerindeki oktavlığı yüksek olan insanlar tüketir. Yumurta pişirilince de sağlıklı bir besindir özellikle protein bakımından oldukça fayda sağlar. Ancak bazı maddeleri ise ısı yüzünden kayba uğrar. Özellikle amino asit maddesi bakımından zengin olan yumurta ısı nedeniyle bu maddesi yüksek oranda azalır. 

Çiğ Yumurtanın Faydaları

  1. Boğazı enfeksiyonlara karşı koruyarak ses tellerinin daha sağlıklı çalışmasını destekler.
  2. Yüksek miktarda içerdiği amino asit sayesinde vücutta birikmiş toksinleri kısa sürede temizleyerek ödem oluşumunu önler.
  3. Doğal bir cilt yenileme ilacıdır. Tüm cildin deformasyona uğramasını önleyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Uzak doğu kadınlarının birçoğu pürüzsüz ciltlerini çiğ yumurtaya borçludur. Ayrıca eski çağlardaki kadınlar da çiğ yumurta içerek cilt sağlıklarını korurlarmış.
  4. Bağırsaklardaki parazitlerin yanı sıra böbrekleri de temizleyerek taş ve kum oluşumunu önler.
  5. Vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bunun yanı sıra enerji birikimi yaparak vücudun yeniden kullanmasını destekler.
  6. Bağışıklık sisteminin direncini artırarak hastalıklara karşı vücutta kalkan olur. İltihaplı hücrelerin oluşumunu önler.
  7. Protein bakımından zengin olan yumurta kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü bir iskelet yapısı sağlar.
  8. Sinir damarlarının yapısını güçlendirerek vücut içi iletinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda beyin gelişimine de katkıda bulunur.

Sofralarınıza gelen yumurta organik olmalıdır. Ama çiğ şekilde tüketin. Hatta sütün içine kırın. Çocuklarınızla birlikte için. Bu besleyici karışım, sizleri ve evlatlarınızı sağlıklı yapar.

Prof. Dr. Canan Karatay
Çiğ Yumurta
Çiğ Yumurta

Çiğ yumurta oldukça tatsız olduğundan mide bulandırabilir. Bu yüzden çiğ yumurta tüketince bir barda süt ile karıştırabilirsiniz. Bu sayede sağlayacaklarını iki kart sağlar. Ancak çiğ yumurta alerjik reaksiyona sebep verebilir. Bu yüzden detaylı bir alerji testi yapılarak tüketilmelidir. Test sonrası alerjisi olmayan kişi çiğ yumurtayı düzenli tüketir ve bunu alışkanlık haline getirirse yukarıda sayılan faydaları hemen görür.

Çiğ yumurta zararlı mıdır?

Uzmanlar, gebelerin kesinlikle çiğ yumurta ve pastörize edilmemiş süt ürünü tüketmemesi gerektiğini belirtiyor. Bunun sebebi ise çiğ ürünlerdeki bakteriler. Salmonella isimli bakteri yumurta kabuğundan yumurtanın içerisine geçiyor. Uzmanlar Salmonella isimli bakteri nedeniyle çiğ ve az pişmiş yumurtanın tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Salmonella isimli bu bakteri gıda zehirlenmesine, ishale, bulantıya, ateşe ve baş ağrısına yol açabiliyor. Salmonella bakterisi 6 ila 48 saat içeresinde kendini belli eder. Bu belirtiler ise 3 ila 7 gün arasında ortadan kaybolur.

Çiğ yumurta kimler için daha zararlıdır?

Salmonella bakterisi bazı kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle Salmonella bakterisi bebekler, hamileler ve yaşlılar için son derece ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
blank
Gürsel Değirmenci
İlk önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra da herkesten iyi oynamayı. - Albert Einstein

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Konular

Farmasi kolajen kullananlar yorumları

Sigara kullanımı, hava kirliliği, stres, aşırı yorgunluk, egzersiz yapmama, nemsizlik, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik kullanımı gibi...

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi) kimlere nasıl uygulanır? Avantajları ve özellikleri nedir? Şeffaf telsiz tedavi süresi ne kadar ve nelere dikkat edilmeli.

Lingual Diş Teli Tedavisi

Lingual tedavi, diş çapraşıklıklarının ve pozisyon bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan diş teli yöntemidir. Lingual diş teli tedavisi...

Metal Diş Teli Tedavisi

Klasik ortodonti tedavisi olarak bilinen metal diş teli, diş teli çeşitleri arasında en çok kullanılan braket türüdür. Metal diş teli avantajları nelerdir?