0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Dereotu Çayının Faydaları

Dereotu Çayı

Bildiğiniz gibi dereotu çok faydalı bir yeşilliktir. Yemeklerden başka onu bitki çayı yapımında da kullana bilirsiniz. Dere otu çayı en çok ta 0-3 ay bebeklerde gaz sorununu hafifletmek için kullanılır.

Dereotunun idrar söktürücü, safra söktürücü ve anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Ayrıca dere otunun hızlı baş ağrısını giderme ve uykusuzluk sorununu ortadan kaldırma gibi özellikleri de vardır.

Dereotu (Anethum graveolens) – maydanozgiller ailesinden olan tek yıllık bir bitki türüdür. Tedavi amaçlı bitkinin ot kısmı ve tohumları kullanılmaktadır.

Dere otunun içerisinde PP, beta-karoten, A , B1 , B2 , B5 , B6 , B9 , C, E ; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez bulunur. Bitkiden dere otu suyu, dere otu çayı, dere otu kürü, dere otu yağı, dere otu maskeleri yapılmaktadır.

Dereotu Çayının Faydaları

 • Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur
 • Vücutta birikmiş zehirleri temizler
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Kan damarlarını genişletir
 • Bağırsakları yumuşatır
 • Hazmı iyileştirir
 • İdrar söktürür
 • Balgam söktürücüdür
 • Gaz gidericidir
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Kronik kolit hastalığı tedavisinde kullanılır

Dereotu Çayı Nasıl Yapılır?

Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?
Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dereotu çayını taze demetinden, kurutulmuş halinden veya tohumlarından demleye bilirsiniz. 1 yemek kaşığı bu malzemelerden her hangisinin üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve bir gece demlenmeye bırakın. Dereotu çayını günde 3-4 kere yemekten önce içmeniz gerekir.

Bebeklere günde birkaç kere 3 tatlı kaşığı olarak başlaya bilirsiniz. Bununla biz bebeklerde bu çaya karşı alerjisi olup olmadığını ölçüyoruz. Alerji belirtisi olmazsa her emzirmeden önce bebeye 6 tatlı kaşığı kadar dereotu çayı içirebilirsiniz.

Dereotu Çayının Zararları

Dereotu çayını düşük tansiyonlu insanlara, hamilelere ve bitkiye özel alerjisi olanlara tüketimi tavsiye edilmez. Ayrıca dereotu bitki çayının aşırı tüketimi bayılma, geçici görme soruna ve genel güç kaybına neden olabilir.

Benzer Konular

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir....

Lingual görünmez diş teli tedavi hakkında bilinmesi gerekenler

Ortodonti tedavisinde kullanılan görünmez (Lingual) diş telleri; çarpışık, üst üste gelmiş, veya yamuk duran dişleri düzeltmek için uygulanan ancak dışarıdan bakıldığında belli olmayan bir tedavi...