Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaDereotu Çayının Faydaları

Dereotu Çayının Faydaları

Dereotu Çayı

Bildiğiniz gibi dereotu çok faydalı bir yeşilliktir. Yemeklerden başka onu bitki çayı yapımında da kullana bilirsiniz. Dere otu çayı en çok ta 0-3 ay bebeklerde gaz sorununu hafifletmek için kullanılır.

Dereotunun idrar söktürücü, safra söktürücü ve anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Ayrıca dere otunun hızlı baş ağrısını giderme ve uykusuzluk sorununu ortadan kaldırma gibi özellikleri de vardır.

Dereotu (Anethum graveolens) – maydanozgiller ailesinden olan tek yıllık bir bitki türüdür. Tedavi amaçlı bitkinin ot kısmı ve tohumları kullanılmaktadır.

Dere otunun içerisinde PP, beta-karoten, A , B1 , B2 , B5 , B6 , B9 , C, E ; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor; demir, çinko, bakır, manganez bulunur. Bitkiden dere otu suyu, dere otu çayı, dere otu kürü, dere otu yağı, dere otu maskeleri yapılmaktadır.

Dereotu Çayının Faydaları

 • Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur
 • Vücutta birikmiş zehirleri temizler
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Kan damarlarını genişletir
 • Bağırsakları yumuşatır
 • Hazmı iyileştirir
 • İdrar söktürür
 • Balgam söktürücüdür
 • Gaz gidericidir
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Kronik kolit hastalığı tedavisinde kullanılır

Dereotu Çayı Nasıl Yapılır?

Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?
Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dereotu çayını taze demetinden, kurutulmuş halinden veya tohumlarından demleye bilirsiniz. 1 yemek kaşığı bu malzemelerden her hangisinin üzerine 1 litre henüz kaynamış su koyun ve bir gece demlenmeye bırakın. Dereotu çayını günde 3-4 kere yemekten önce içmeniz gerekir.

Bebeklere günde birkaç kere 3 tatlı kaşığı olarak başlaya bilirsiniz. Bununla biz bebeklerde bu çaya karşı alerjisi olup olmadığını ölçüyoruz. Alerji belirtisi olmazsa her emzirmeden önce bebeye 6 tatlı kaşığı kadar dereotu çayı içirebilirsiniz.

Dereotu Çayının Zararları

Dereotu çayını düşük tansiyonlu insanlara, hamilelere ve bitkiye özel alerjisi olanlara tüketimi tavsiye edilmez. Ayrıca dereotu bitki çayının aşırı tüketimi bayılma, geçici görme soruna ve genel güç kaybına neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.