Ortodonti Diş Teli Çeşitleri

0
122
Ortodonti Diş Teli Çeşitleri
Ortodonti Diş Teli Çeşitleri

Diş tellerinin sadece bozuk diş yapısına sahip kişilere takılmadığını biliyor muydunuz? Peki diş teli neden takılır ve kaç çeşit diş teli vardır? Sizler için diş telinin kimlere neden takıldığını ve çeşitlerini araştırdık. İşte diş teli hakkında bilinmeyenler…

Ortodonti diş teli tedavisi, bozuk olan diş yapısını düzeltmek için yapılan tıbbı bir müdahaledir. Ancak diş teli sadece bozuk diş yapısına sahip kişilere değil; dişi çıkmayan, dişi ayrık olan, dişi kırık olan dişlerin yanı sıra damak darlığı ve çene yapısı bozuk olan kişilere de takılır.

Ortodonti Diş Teli Çeşitleri

Önceki yıllarda tek bir tip diş teli kullanırken, bu durum günümüzde farklılık göstermektedir. Günümüzde çeşitleri ve modelleri olan diş telleri görülmektedir. Bu şekilde tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Günümüzde 4 çeşit diş teli kullanılmaktadır.

Bunlar, metal braketler, şeffaf plaklar, lingual braketler ve porselen braketlerdir. Bu dört çeşit diş teli birbirinden farklı modellerde ve farklı tedavi yöntemleri ile uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi süreleri de birbirinden farklılık göstermektedir.

Bu yöntemler, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına göre değişmektedir. Diş telinin seçimi doktor ve hasta tarafından konuşularak birlikte karar verilmesi ile belirlenmektedir.

Metal Braket Diş Teli

Metal Diş Teli
Metal Diş Teli

Metal braketler, uzun yıllardır kullanılan bir çeşittir. Günümüzde de hala kullanılmaktadır. Bu braketler, dişin iç ve dış kısmına yerleştirilmektedir. Metal braketler, en sağlam ve dayanıklı tel tipidir. Doktorlar tarafından da en fazla bu teller tercih edilmekte ve önerilmektedir.

Porselen Braket Diş Teli

Porselen Diş Teli
Porselen Diş Teli

Porselen braketler, şeffaf tel olarak da bilinmektedir. Bu tel tipi daha estetik bir görünüm vermektedir. Genellikle yetişkin ve kadın hastalar tarafından tercih edilen bu teller, az görünmesi sayesinde estetik bir görünüm sağlar. Porselen braketler, hassas yapıya sahiptir. Bu yüzden bakımına dikkat edilmelidir.

Lingual Braket Diş Teli

Lingual Diş Teli
Lingual Diş Teli

Lingual Braketler, genellikle yetişkin hastalar tarafında tercih edilmektedir. Bu braket diğerlerinden farklılık göstermektedir. Bu diş telinde dişin ön kısmında hiçbir uygulama yapılmamakta ve görülmemektedir. Lingual braketler, dişin arka kısmına takılmaktadır. Bu diş telleri görünmemektedir. Estetiğe önem veren hastalar, genellikle bu braket sistemini kullanmaktadır.

Şeffaf Plaklar (İnvisalign)

Şeffaf plak, telsiz ortodonti

Şeffaf plak, telsiz ortodonti uygulamasıdır. Bu plaklar, şeffaf tel olarak da tabir edilir. Şeffaf plakların, en önemli özelliği ise takılıp çıkarılıyor olmasıdır. Doktorun uygulamalarında sonra hazırlanan plaklar, hastaya teslim edilir. Hasta bir bütün halinde ki şeffaf plakları dişlerine kolaylıkla takıp çıkarabilir. Plaklar yemek esnasında çıkarılır ve dişler temizlendikten sonra tekrar takılır. Bu plakların kullanımı rahat, temizliği de kolaydır fakat tedavi süresi diş tellerine oranla farklılık göstermektedir.

Diş teli ne işe yarar?

Diş teli, genetik ya da çocuklukta meydana gelmiş çene ve diş bozukluklarının düzelmesinde yarar sağlamaktadır. Ağız ve çene yapısından oluşan bozukluklar, diş sıralanmasındaki bozukluklar, dişler arasındaki boşluklar ve dar çene sorunlarında çözüm kaynağı olmaktadır. Bu diş telleri, çocuk ve yetişkin kişilere önerilmektedir. Ortodontik sorunlar, ileride daha farklı sorunlara sebep olmaktadır. Bu yüzden önlem alınmalı ve ortodonti tedavi uygulanmalıdır.

Diş Teli Fiyatları

Ortodonti diş teli fiyatları Türk Diş Hekimliği Birliği fiyat tarifesine göre saptanmaktadır. Türkiye genelinde ortodonti ödemeleri uzun süreli bir tedavi olduğu için taksitlendirilmektedir. Ortodontik tedavi ücreti belirlendikten sonra taksitlendirme yapılmaktadır. Tel tedavisi fiyatları da tedavi süresi, kullanılacak tellerin (braketlerin) hangisi olduğu metal – şeffaf (porselen, safir), kullanılacak yöntem; şeffaf plaklar (İnvisalign), içten takılan tel (Lingual ortodonti) gibi birçok değişkene göre belirlenmektedir.

UYARI: İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka ortodonti uzmanı doktora başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın