Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

0
104
Topuk Dikeni Belirtileri
Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeni başlangıcında olan ya da topuk dikeni geliştirmiş olan herkes belirti yaşamayabilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalar oldukça can sıkıcı belirtilere maruz kalabilmektedir.

Çoğu zaman, uyuduktan ya da ayağı dinlendirdikten sonra birkaç adım atıldığında, topuk altında rahatsız edici bir ağrı hissedilmektedir. Diğer bir spesifik belirtisi de topuk dibinde gelişen hafif bir kemiksiz çıkıntıdır.

Topuk dikeni vakalarında, genellikle bu durum başka bir sağlık sorunu için ayak bölgesi incelendiğinde tesadüfen teşhis edilmektedir.

Topuk Dikeni Belirtileri

  • Sabahları ayağa kalkarken topukta hissedilen bıçak gibi keskin bir ağrı
  • Günün geri kalanında topukta hissedilen donuk bir ağrı
  • Topuk önünde inflamasyon ve şişlik
  • Etkilenen bölgeden yayılan ısı
  • Topuk altında küçük, görünür kemik benzeri bir çıkıntı
  • Yalınayak yürümeyi zorlaştıran topuk altındaki hassasiyet noktası

Yukarıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması söz konusuysa, doktor sorunu belirlemek için ayağının röntgenini çekmek isteyecektir. Çıkıntının bir röntgende görülmesi, o kişinin topuk dikeni geliştirdiğinden emin olmanın tek yoludur.

Plantar Fasiit Belirtileri

Plantar fasit hem bir topuk dikeni nedeni hem de topuk dikeni ile karıştırılan bir sağlık sorunudur.

Plantar fasiit, ayak tabanında ağrı ve hassasiyet hissedilmesine yol açmaktadır. Bu hassasiyet, genellikle topukta olmakla birlikte, ayağın tamamı da etkilenebilmektedir.

Ağrının kaynağı ayak önü ile topuk arasında kalan ayak altındaki plantar fasya isimli dokudur. Bu alanda meydana gelen herhangi bir zorlanma ya da yaralanma ayak tabanında ağrıların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Plantar fasyada gelişen iltihaplanma topuk kemiği ile birleşiği yerde topuk dikeninin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Topuk dikeni genellikle plantar fasiitin ileri evrelerinde görülmektedir.

Plantar fasiit yürümeyi ve koşmayı zorlaştırabilmektedir. Sabahları veya otururken ya da arabadan indikten sonra ayak tabanında bir sertlik ve rahatsızlık hissedilmektedir.

Plantar fasiit, sert yüzeylerde yalınayak yürümeyi de acı verici bir hale getirebilmektedir. Bazen ayağın dibi ısınmakta, şişmekte ve yumuşamaktadır.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, topuktaki kalkaneus kemiğinde gelişen kemiksi bir büyümedir. Topuk dikenleri ya da çıkıntıları topuğun arkasında veya topuğun altında meydana gelebilmektedir. Oldukça ağrılı olan bu durum günlük hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Nedir? başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikeni neden olur? Topuk dikeni topuk bölgesinin bir noktasında kalsiyumun birikmeye başlaması sonucu gelişmektedir. Bu durum topuğun aşırı zorlanması nedeniyle oluşmaktadır. Olası tetikleyiciler arasında, aşırı ve yıpratıcı koşma ve zıplama ya da uzun süre ayakta durma bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Nedenleri başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikenini tedavi etmek için bir dizi yöntem bulunmaktadır. Bunlar uygun ayakkabı, ayak destekleyici bantlar, germe egzersizleri, ortez takılması, ilaç tedavisi ve topuk dikeni ameliyatıdır. Ayrıntılı bilgi için Topuk Dikeni Tedavisi başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gidilir?

Topuk dikeni tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın