Yüz ve Yanak Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yüz yanak kızarıklığı nasıl geçer?

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleriyle ünlü olan bal; sivilce izlerini yok etmeye ve ciltteki lekeleri gidermeye yardımcıdır. Ayrıca yüzde, yanakta, ciltte kızarıklık ve tahrişi de sakinleştirir.

Yüz Yanak Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yüz ve yanak kızarıklığı ve ciltte etkilenen alanlarda organik balı pamuklu bir bez ile uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin, sonra durulayın. İhtiyacınız olan tek şey bir çorba kaşığı bal ve biraz sıcak su. Kalın bir losyona bal koyun, ellerinizi yıkayın, makyajı alın ve yüzünüzde makyaj uygulayın. 

Cilt kızarıklığı olan bölgelerdeki cildi hafifçe masaj yapın. 15 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Çok sayıda aktif bileşen nedeniyle bal, açık gözeneklerin çamurdan uzaklaştırılmasına katkıda bulunur ve hücresel metabolizmayı uyarır.

Haftada en az iki kez tekrarlayın; muhteşem sonuçlar göreceksiniz.

İnanılmaz Cilt Temizleyici

Balın içerdiği enzimlerin büyük miktarı, cildi netleştirmek ve gözenekleri temizlemek için sihir gibi iş görür. Bir çorba kaşığı organik balı, iki çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın. Karışımı kuru cildinize uygulayın ve 5 dakika bekletin, daha sonra ılık suyla durulayın. Bu düzenli prosedür net bir cilt elde etmenize ve yüzünüze parlaklık kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt Nemlendirici

Balın Cilde Faydaları ve Bal Maskeleri

Balın Cilde Faydaları ve Bal Maskeleri

Bal, harika bir nemlendiricidir. Yüzünüz için bir doğal cilt maskesini bal ile kolayca yapabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, 1 çay kaşığı çiğ bal kuru cildinize serin ve 20 dakika bekletin, daha sonra ılık suyla durulayın.

Bal, iyileşme sürecini hızlandırmanın doğal bir yolu olarak uzmanlar tarafından onaylanmaktadır. Tek yapmanız gereken eski lekelerinize günlük olarak küçük damlalar bal tatbik etmektir. Yara izlerinin daha hızlı solmasına yardımcı olur.

Ballı Kahveli Doğal Yüz Peelingi Tarifi

Bala şeker veya türk kahvesi ekleyerek harika bir beden veya yüz peelingi yapabilirsiniz. Yapması çok kolaydır, sadece 2 çorba kaşığı şeker / kahveyi 2 çorba kaşığı balla birleştirin. Karışımı, dairesel hareketlerle cildinize sürtün ve ılık suyla durulayın. Bu basit adımlar, vücudunuzdaki ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Kızarıklık Nasıl Önlenir?

Yüz ve yanak kızarıklığını önlemek ve tedavi edebilmeniz için öncelikle günlük rutin kontroller ve yapmamanız gereken hususlardan bahsedelim;

 • Parfüm içermeyen bakım ürünleri kullanılmalı.
 • Cilde mekanik kuvvet uygulanan peelingler kullanılmamalı.
 • Yoğun güneşten ve buharlı alanlardan kaçınılmalı.
 • Düzenli olarak güneşten koruyucu ürünler kullanılmalı.
 • Vücudunuzun ısısını sabit tutmanız gerekiyor. Bu da ne demek diye soracak olursanız çok sıcak ortamlardan çok soğuk ortamlara girmemeniz gerekiyor. Özellikle ılık ortamlarda kalmanız yüz ve yanak kızarıklığına iyi gelen bir sıcaklıktır.
 • Yüz kızarıklığına neden olan diğer bir hususta alerjik durumlardır. Eğer neye alerjiniz olduğunu biliyorsanız mümkün olduğu kadar size alerji yapacak şeylerden uzak durun. Polenden besinlere eşyalardan giysilere kadar dokunmaktan kaçınmalısınız.
 • Cilt nemini korumak için düzenli olarak hassas ciltlere uygun krem kullanılmalı.
 • Alerjiniz olan bir şey varsa tespit edilip, bu içeriklere sahip olan ürünlerden kaçınılmalı.
 • Cildi kurutan ürünlerden kaçınılmalı.
 • Cilt bakımından hemen sonra makyaj yapılmamalı en az 2 saat beklenilmeli.
 • Eğer cildinize dikkatli olarak baktığınızda kızarmanın nedeni kılcal damarlardan dolayı oluşuyorsa bir cerrahi operasyon geçirmeniz gerekebilir.
 • Cildinizdeki kızarıklık soğuk havalar veya sıcak havalar yani hava koşullarından dolayı oluştuysa bunun tedavisi çok daha kolaydır. Kullanacağınız nemlendirici ve koruyucu kremler ile yüz ve yanak kızarıklığını giderebilirsiniz.
 • Bazı hastalıklar sonucunda da yüz ve yanak kızarıklıkları oluşabilir. Bu nedenle tansiyon , şeker ve kalp rahatsızlığınız varsa doktora başvurmanız gerekmektedir.
 • Eğer yüz ve yanak kızarıklığı heyecan gibi durumlar sonrasında çıkıyorsa bu tamamen kişinin ruh halleri ile alakalı olduğundan bunun önüne geçmek için kendi kendini kontrol altına almalıdır.

Yorum Gönder