Zihin Açıcı Bitki Çayları

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Özellikle sınav döneminde aileler ve öğrenciler, zihin açıcı yöntemleri doğal yollardan araştırır, çözüm bulmak ister. Bilimsel araştırmalar sonucunda, olumlu cevap vermelerinin yanı sıra birçok zihin açıcı, konsantrasyon sağlayıcı, hafızayı güçlendiren bitkiler vardır.Bu tür çayları, genelde bitkilerin toprak üstünde olan kısımlarından hazırlarlar: dalları, yaprakları, çiçekleri. Zihin açıcı çaylar sıcak içilmelidir. Bu bitki çayları hem zihni açar, hem sinirleri güçlendirir, hem de vücudun üst kısımlarına faydalıdır. Bu çaylar mutlaka yemekten sonra içilmelidir. Zihin açan, kalbi ve beyni kuvvetlendiren bazı bitki çaylarını sizlerle paylaşım.

Ginkgo Biloba

Yüzlerce yıldır geleneksel ve bitkisel tıp uygulamalarında kullanılan ginkgo bitkisi, beyin gücünü ve konsantrasyonu artırmak için önerilen bitkiler arasında ilk sırada geliyor. Hatta bazı çalışmalar bitkinin Alzheimer hastalığı için potansiyel olarak etkili bir tedavi olabileceğinin altını çiziyor.

  • Kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları 50 gram
  • 1 litre su

Yapraklardan ginkgo biloba çayı hazırlamak çok basittir ve sadece birkaç dakika kişinin zamanını alır. Öncelikli olarak 1 litre su tencere içine alınır ve kaynama noktasına gelinceye kadar yüksek ateş üzerinde tutulur. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın altı kısık ateşe alınır. Su maksimum kaynama noktasına ulaştığı zaman ginkgo biloba’nın kurutulmuş yapraklarını ekleme yapmak gerekir. Tencerenin ağız kısmı kapatılır ve en az 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir.

Bu dakikalar geçtikten sonra ocağın altı da kapatılır ve karışım yaklaşık 10 dakika süresince bu şekilde bekletilir. Bu sayede bitkinin tüm bileşenleri ve özellikleri içeceğin infüzyona geçmiş olur. Son olarak, ginkgo biloba yapraklarının tüm izlerini gidermek için karışımı süzmek ve bir sürahiye dökmek gerekmektedir. Hazırlanan çay bu şekilde kolayca demlenir. Gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ada Çayı

Zihin Açan Ada Çayı
Zihin Açan Ada Çayı

Türkiye’de şifalı bitki olarak kabul gören ada çayı kuvvetli bir antioksidan ve iltihap önleyicidir. Ada çayında bulunan maddeler Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçların içerikleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Ada çayı hafızayı önemli ölçüde geliştiriyor.

Hazırlanışı: Bu çay için size 60 gr adaçayı, 20 gr ıhlamur çiçeği, 20 gr ısırgan otu, 10 gr kokulu yonca (sarı yonca), 20 gr kekik gerekecek. Otların hepsini elinizle ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Melisa Çayı

Melisa Çayı Faydaları
Melisa Çayı Faydaları

Melisa çayının içerisinde bulunan rozmarinik asit, beynin öğrenme ve algılama işlevlerini destekler. İngiltere Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada öğrenciler bir kaç hafta boyunca test edilmiş, öğrencilerin melisa çayı içtikten sonra testlerinin daha başarılı geçtiği, stres ve kaygının önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Hazırlanışı: Melisa çayını hazırlamak için size 30 gr melisa (çiçeği ile birlikte), 10 gr mercanköşk bitkisi gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Yonca Çayı

Zihin Açan Yonca Çayı
Zihin Açan Yonca Çayı

Yonca bitkisinin bilinen bir çok faydası olmakla birlikte pek kimse tarafından bilinmez. İçerisinde başta kalsiyum olmak üzere birçok mineraller , çinko, magnezyum, potasyum ve demir içerir. Rahatlatıcı özelliği vardır ve sinirleri yatıştırır. Vücuda kuvvet ve enerji vererek kişinin zinde olmasını sağlar.

Hazırlanışı: Yonca çayını hazırlamak için size 30 gr yonca (hem yaprak hem çiçekleri), 30 gr yakı otu ve çiçeği, 10 gr kantaron, 10 gr aslan kuyruğu otu, 20 gr huş ağacı yaprağı gerekecek. Otların hepsini elinizle ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Yorum Gönder