0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Free shipping on any purchase of 75$ or more!

iletisim@neler.com

+55 123 548 987

0.00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

At kestanesinin faydaları nelerdir?

At kestanesi, şişlik ve iltihaplanma gibi semptomları hafifletmek ve kan damarı duvarlarını güçlendirmek için kullanılıyor. Sağlık açısından oldukça faydalı olan at kestanesi, aynı zamanda kozmetik ürünlerinin de vazgeçilmezi. Peki at kestanesi nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Daha Fazla Makale

Ayşe ÖZALKAN
Saf çocukluk halinizden geriye yüzünüzde ‘memur gülüşü’, dudaklarınızda ‘gammaz öpüşü’ kalır. Öptüğünüz yer kirlenir, güldüğünüz zaman herkes incinir. - Selahattin Demirtaş

At kestanesi alternatif tıp alanında kullanılan bir kestane türü olarak karşımıza çıkmaktadır. 30 metre yüksekliğe kadar çıkabilen ağaçlarda yetişen at kestanesinin üzeri ise dikenli bir kabukla kaplıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan at kestanesinin nasıl kullanılması gerektiği ise merak konusu olmaya devam etmektedir. Krem ve yağ versiyonları ile kullanılan at kestanesi yenebilecek bir besin değildir. Yenildiği takdirde zehirlenmeye yol açabilir.

Sapindaceae familyasına ait olan at kestanesi zehirli bir kestane türü olduğu için yenilmez. Alternatif tıp alanında çokça tercih edilen at kestanesinin en yoğun olarak kullanıldığı yerler basur, varis gibi hastalıklardır.

At kestanesinin faydaları nelerdir?

At kestanesinin faydaları nelerdir?
 • Sağlıksız beslenme ve çevresel faktörlerden dolayı vücutta biriken iltihaplı enfeksiyonları kısa sürede atar. Yaşanma ihtimali olan hastalıkları önler.
   
 • İçerdiği büzücü maddeler sayesinde ter bezlerinden ya da sivilce ve akneden kaynaklı açılan gözenekleri kapatır. Aynı zamanda yaraları ve yara izlerini giderir.
   
 • Eklem ve kemiklerde romatizma ya da iltihaplanmada kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir.
   
 • Şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sinirlerin beyne daha iyi iletilmesini destekler. Kronik stres ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.
   
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmak ya da genetik sorunlardan dolayı oluşan kılcal damar çatlamasını giderir. Özellikle yüzde meydana gelen kılcal damar tedavisinde etkilidir.
   
 • İçerdiği apigenin sayesinde sarkan derileri toparlar. Kırışıklığı önleyerek yaşlılığı engeller.
   
 • Göğse sürülen at kestanesi kremi bu bölgeyi yumuşattığından öksürüğün kısa sürede bitmesini sağlar. 
   
 • Özellikle varis, flebit ve hemoroit gibi hastalıklarda tonik etkisi oluşturarak iyileşmelerini hızlandırır. 
   
 • Koltuk altına sürüldüğünden terleme yapar. Bu terleme ile vücuttaki toksinleri atar. Böylece üst solunum yolu hastalıklarını önler. 
   
 • Makat bölgesinde oluşan basura da iyi geldiği bilinir.
   
 • Yağı saç dökülmesini önler. Ayrıca cildin yenilenmesini destekleyerek lekeleri giderir. 

At kestanesi yenir mi?

At kestanesi yenir mi?

At kestanesi ağaçta yetişen, dışı dikenle kaplı olan bir besindir. Normal kestane ile karıştırılmamalıdır. Genel olarak yağ ve kremlerde kullanılan at kestanesinin yenilip yenilmeyeceği de sık sorulan sorular arasında yer alır. Ancak at kestanesinin içeriğinde eskulin maddesi bulunur ve bu madde zehirli bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden çiğ olarak tüketilmesi zehirlenmeye hatta ölümlere yol açabilir. Eskulin maddesinin özelliği ise DNA üzerinde hasar meydana getirmesidir.

Ancak at kestanesinin farklı işlemlere tabi tutulduktan sonra tüketildiğine bazı bölgelerde rastlanmaktadır. Özellikle doğranarak çay olarak tüketildiği görülmektedir. Ancak bu da zehirlenmeye yol açmayacağının garantisini vermez. Bu yüzden yiyerek tüketilmesinden kesinlikle uzak durulması önerilir. Eğer çiğ kestane tüketirseniz zaman kaybetmeden doktora başvurabilirsiniz.

At kestanesi yağı ne işe yarar?

At kestanesi yağı ne işe yarar?

At kestaneleri aşırı derecede uçucu yağ içermektedir. Güçlü bir şifacı yağa sahip olan at kestanesi özellikle kan dolaşımını düzenlemesi için kullanılır. Bu da kılcal damarların işlevselliğini artırır. Son yıllarda artan hava kirliliği ve sağlıksız beslenme cilt sorunlarının çoğalmasına neden oldu. At kestanesi yağı bunun önüne geçe doğal yollardan biridir. Özellikle leke tedavisi için kullanılan at kestanesi yağı ayrıca basur içinde fayda sağlar. 

At kestanesi kremi nasıl hazırlanır?

At kestanesi kremi nasıl hazırlanır?

Yarım kilo at kestanesini soyup iyice dövünüz içerisine bir şişe elma sirkesi ekleyip güneş görmeyen bir alanda 20 – 25 gün bekletin. Daha sonra ağrıyan bölgenize uygulayabilirsiniz. At kestanesi günde en az bir kez uygulanır.

Basur için ise; bir yemek kaşığı at kestanesi tozu, bir tatlı kaşığı kuşburnu tozu, 1 bir tatlı kaşığı kantoron yağı, 1 yemek kaşığı ozon yağı Tüm malzemeleri bir tencerede kaynatın. lapa haline gelen karışımı ılık halde basura sürünüz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Son Gönderiler