Çarkıfelen Meyvesi Faydaları

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları

Çarkıfelek Meyvesi

Tutku meyvesi, çarkıfelek meyvesi veya passion fruit adlarıyla tanınan bu tropik meyve; kokusu ve lezzetiyle çok seviliyor. Birçok faydasının olduğu bilinen vitamin deposu çarkıfelek meyvesinin afrodizyak etkisinin de çok fazla olduğu açıklandı.

Anavatanı Güney Amerika olan Brezilya, Arjantin gibi tropik bölgelerde yetişen ve dünyada ‘passion fruit’ adı ile bilinen, kendine özgü tadı ve aroması olan tutku meyvesi besin değerleri yönünden oldukça zengindir. Çarkıfelek; dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir.

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları

  • Çarkıfelek meyvesi üst kısmı gök içerisinde ise çekirdekleri bulunan egzotik bir bitkidir. Kökeni Güney Afrika’dır. Ancak daha gök türleri ve sarı tonları vardır. Bunlar Yeni Zelanda ve Hawai türleridir. Aşağı yukarı aynı tada sahip olsalar da gök cins daha sulu ve asitlidir.
  • Bu meyve yüzde 85-90 oranında nemli yerlerde muhafaza edilmelidir. Kısa sürede bozulacağından mümkün olduğunca erken tüketilmesi önerilir.
  • Tabii bir sakinleştirici olarak kabul edilebilir. Yan etkisi olmasa da 2 taneden fazla tüketilmesi önerilmez.
  • Kabuğu soyularak tüketilmelidir. Çekirdekleri de potasyum, kalsiyum, birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir.
  • Vücudunuzun demir gereksinimini büyük oranda karşılar. Lif bakımında da hayli bereketlidir.
  • Cinsel arzuyu artırdığı için tutku meyvesi olarak da ifade edilir. Cinsel gücü artıran ilaçların yapımında bu meyveden faydalanılır.
  • Kokusu uzun zaman nefesinizi ferah tutar aynı zamanda kan dolaşımına faydalıdır.
Çarkıfelek Meyvesi Faydaları
Çarkıfelek Meyvesi Faydaları

Çarkıfelek ailesine ait olan ve bilimsel adı passsiflora edulis olan tutku meyvesi uykusuzluk durumlarında, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik olumsuzluklarda serotonin seviyesinde yükselme sağlayan doğal bir sakinleştiricidir. Serotonin yükselmesi mutluluk hissini artırmaktadır. Bu hisle bağlantılı olarak cinsel gücüde desteklemektedir. Bitkisel tedavilerle yapılan stres yönetiminde, sakinleştiricilerde, bu meyvenin özlerinden yararlanıldığı düşünüldüğünde meyvenin doğal olarak da tüketilmesi önerilmektedir.

Çarkıfelek Meyvesinin Tadı Nasıldır?

Kıvamı ve aroması oldukça benzersiz olan çarkıfelek meyvesinin mor renkli bir dış kabuğu vardır. Bu kabuğun içinde sulu, jöle benzeri ancak ferahlatıcı bir meyve özü bulunur. Çarkıfelek meyvesinin çekirdekleri çıtır çıtır yenilebilir cinstendir.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir?

Çarkıfelek meyvesi ikiye kesilerek tatlı kaşığı ile meyvenin içi yenir.

Çarkıfeleğin Besin Değerleri

100 gr çarkıfelen tutku meyvesi; 97 kalori ve 30 mg C vitamini içeriyor. Bu değer günlük C vitamini ihtiyacının yarısını A vitamini ihtiyacının da %43’ünü karşılamaktadır. Bu değerler A ve C vitamininin antioksidan gücü nedeniyle tutku meyvesini değerli kılmaktadır. Bu etkisiyle bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Yorum Gönder