Karabaş otunun faydaları nelerdir, karabaş otu neye iyi gelir?

0
144

Karabaş Otu

Karabaş Otu nedir? Karabaş otu ne işe yarar, karabaş otu hangi hastalıklara iyi gelir, Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nerelerde yetişir? Karabaş otu hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Karabaş otu, vitamin ve mineraller açısından son derece zengindir ve ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

Karabaş otu, ballıbabagiller familyasına aittir. Antibakteriyel ve güçlü bir antioksidan olan karabaş otu, migren ve baş ağrısı, depresyon, sinüzit, öksürük ve nezle gibi bir çok hastalıkta fayda sağlar. 

Karabaş otu kötü kokulu ve dip kısmı odunsu olan bir bitkidir. Mavi renkte çiçekleri açan karabaş otu en çok sinirsel durumlar için kullanılmaktadır. Geleneksel Tıpta beyin süpürgesi olarak bilinen karabaş otu; nörolojik hastalıklar, astım, kalp ve kan dolaşımı için eski tıp alimlerinin reçetelerine girmiş bir bitkidir.

Latince “Lavandula Stoechas” olarak adlandırılan karabaş otu, Fransız lavantası ve İspanyol lavantası olarak da bilinmektedir. İlkbaharın son aylarında veya yazın başlarında çiçek açmaya başlayan karabaş otu, 30-100 santime kadar uzayan, Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir.

Yeşil yapraklara sahip olan karabaş otu, mor ve mavi renkte hoş kokulu çiçeklere sahiptir. Pek çok türü bulunan karabaş otu, ülkemizin birçok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Çok yıllık bir bitki olan karabaş otu, Kırıkkale, Kastamonu, Bolu, Amasya, İstanbul, Giresun, Rize ve Erzurum illerinde doğal olarak yetişmektedir.

Karabaş Otu, Lavandula Stoechas
Karabaş Otu

Vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan karabaş otu, içerisinde bol miktarda A ve C vitamini barındırmaktadır. Bu önemli vitaminlerin yanı sıra kalsiyum ve demir bakımından da oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili bir tedavi imkanı sağlayan karabaş otunun kullanım tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır.

Bu şifalı ot için Osmanlı döneminde, eczanelerde koleraya karşı kullanılması için ferman çıkarılmıştır. Ayrıca Birinci Dünya Savaşı sırasında yaraların tedavisinde mikropları öldürmek amacıyla bol miktarda kullanılmıştır.

Karabaş otunun faydaları nelerdir?

 • Kansere karşı vücudu koruyor. Özellikle meme, prostat, pankreas, bağırsak ve beyin kanserlerinde hücrelerin büyümesini engellediği söyleniyor.
 • Sinirden dolayı yaşanan baş ağrılarını iyileştiriyor.
 • Tümör rahatsızlıklarında etkili.
 • Antiseptik özelliği bulunuyor.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı.
 • Balgam sökücü özelliğe sahiptir.
 • Mide ve bağırsak yaraların da iyileştirici etkiye sahip.
 • Sigarayı bırakmak isteyenler karabaş otunu deneyebilir. (1 su bardağı suya 5 gram karabaş otundan ekleyip 3 dakika kaynatın ve süzün. Her canınız sigara istediğinde bu sudan birkaç yudum içebilirsiniz)
 • Yanıklara iyi gelir.

Karabaş otu çayı nasıl hazırlanır?

Karabaş Otu çayı hazırlamak için 1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı katın ve kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlendirin.Bu karışım, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Karabaş otunun cilde faydaları

Karabaş Otunun Cilde Faydaları
Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadır. Birçok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iyi gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren karabaş otu, kaşıntıları rahatlatıcı özellliği vardır.

Karabaş otunun yaraları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı çok eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelen kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cilt üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması birçok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş otunun saç sağlığına faydaları

Karabaş otunun cilt sağlığı yanında saç sağlığına da ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmesinin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır. Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Karabaş otunun zararları nelerdir?

 • Ağız yolu ile tüketilirse: kabızlık, başta olmak üzere ağrı ve iştahın açılması gibi yan etkileri bulunuyor.
 • Cilt için fazla miktarda kullanıldığında tahriş oluşturabilir.
 • Epilepsi rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
 • Çocukların kullanması hiçbir şekilde tavsiye edilmez.
 • Hamile ve emziren annelerin kullanımı tavsiye edilmez.
 • Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında 2 hafta ara verilmeli.
 • Düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın