Patlıcanın faydaları nelerdir, patlıcan sapı ve suyu neye iyi gelir?

Patlıcanın Faydaları

Kemikleri güçlendirmek, kansızlığı önlemek, kavrama yeteneğini artırmak, kalp ve damar hastalıklarını önlemek, sindirim sistemini güçlendirmek, kemik erimesini engellemek, kilo vermeye yardımcı olmak, şeker hastalığı riskini düşürmek, stresi azaltmak, doğmamış bebekleri korumak ve kanseri önlemek patlıcanın faydaları olarak sayılabilir.

Patlıcan çok fazla miktarlarda vitamin, mineral ve diğer bileşenlerden içermektedir. Patlıcanın içerdiği bazı vitaminler, folik asit, niasin, prioksidin, riboflavin, tiyamin, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini olarak sayılabilir. Patlıcan ayrıca potasyum ve sodyum da içermektedir. Bunlara ek olarak kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez ve çinko gibi mineraller de içermektedir. Patlıcanın en iyi yanı içeriğinde hiç kolestrol barındırmamasıdır. 1

Patlıcanın Faydaları 

 • Patlıcan, lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içerir; tüm bu vitaminler kalp sağlığı için çok önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmada bu besinleri içeren sebzeleri tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin % 34 oranında azaldığı görüldü.
 • Patlıcan, anti kanser özelliklerine sahip polifenoller ismindeki maddeden içerir. Bu özelliği ile kanseri önlemeye yardımcı olur. Tümör büyümesini önler ve kanser hücrelerinin istilasını ve yayılmasını durdurur.
 • Patlıcan yüksek tansiyonun düşmesinde de çok etkilidir. Patlıcandaki E vitamini, göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, tıkalı veya sertleştirilmiş damarlar gibi kalp ve kan damarlarıyla ilgili çeşitli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol oynar.
 • Kolesterol, hücreler, sinirler ve hormonların düzgün çalışması için gerekli karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Kolesterol seviyeleri dengede olduğunda, her şey güzel ve sağlıklıdır, ancak kolestrol okside olduğunda tehlikeli olur. Patlıcan antioksidan içeriği ile, kolesterol oksidasyonunu önleyerek kan kolesterol seviyenizi dengeler, kötü kolesterolü düşürür.
 • Patlıcan beyindeki kan akışını arttırır, hafızayı kuvvetlendirir, bunamayı önler.
 • Patlıcan, diyet lifi yani posa için mükemmel bir kaynaktır (100 gram çiğ patlıcan, günlük lif gereksinimlerinizin% 14’üne sahiptir). Lifli besinler bağırsakları çalıştırır, mide bağırsak sorunlarını önler, uzun süre tok tutup kilo vermeye yardımcı olurlar.
 • Patlıcan, kemik yıkımı ve osteoporoz için yüksek risk altında olan insanlar için de çok faydalıdır. Patlıcanda bulunan fenolik bileşikler patlıcana rengini verir, patlıcan bu birleşik içeriği ile kemikleri güçlendirir, kemik mineral yoğunluğunu artırır ve kemik erimesini önler.
 • Diyette demir eksikliğinden kaynaklanan anemi yani kansızlık çok rahatsız edici bir hastalıktır. Baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve hatta bilişsel sorunlara neden olabilir. Patlıcan, bakır ve tiamin mineralleri içeriği ile hemoglobin sayısını artırıp kan yapar, kansızlığı önler.

Patlıcan Suyunun Faydaları

Patlıcan Suyunun Faydaları
Patlıcan Suyunun Faydaları

Patlıcan suyu denilince yüzünüz ekşiyebilir. Ama faydalarını öğrenince patlıcanın acı tadı tüm ön yargılarınız son bulacak. Patlıcanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırma sonucu tripsin açısından zengin olan patlıcan suyu bünyeyi kanserden korur.
 • Patlıcan suyu beta-karoten, lif ve antioksidanlar gibi birçok besin maddeleri içerir. Bu özelliğinden dolayı ani kalp krizleri ve inme riskini azaltır.
 • Yapılan klinik araştırmaları potasyum eksikliğinin hipertansiyonu tetiklediğini ortaya koyuyor. Potasyum açısından zengin olan patlıcan suyu bu sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Lif açısından zengin olan patlıcan suyu kolesterol emilimini sağlar ve kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.
 • Patlıcan suyu aynı zamanda 2. tip diyabete iyi gelir.
 • Patlıcan suyu arter tıkanmalarını engelleyebilir aynı zamanda damar sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Patlıcan suyu beyin sağlığını koruyan önemli besinler içermektedir. Çocukların içmesini teşvik ederek aktif ve sağlıklı bir beyin sahibi olmaları sağlanabilir.
 • Patlıcan suyu yağ yakmaya ve kolay kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Patlıcan suyunun merkezi sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır, sinirliliği ve stresi geçiştirebilir.
 • Bioflavonoids ve K vitamini içeren patlıcan kan pıhtılaşmasını engelleyebilir.

Patlıcan suyu nasıl hazırlanır?

Patlıcan suyu yapımı çok basittir. Bunun için patlıcanı 4-6 parçaya bölerek preslemek yeterlidir. Bir bardak patlıcan suyu elde etmek için ortama 4-5 patlıcan kullanmak yeterli olacaktır.

Patlıcan Sapının Faydaları

Patlıcan
Patlıcan

Patlıcan sapının faydalarından yararlanmak için kaynatılarak suyunun içilmesi önerilmektedir. Patlıcan sapının çiğ ve direkt olarak tüketilmesinin sağlık açısından bir risk teşkil edip etmediği hakkında yeterli bilgi yoktur.

Genellikle umursanmadan çöpe atılan patlıcan sapının faydaları saymakla bitmiyor. Aslında patlıcanın sapı, topraktan gelen tüm vitamin ve mineralleri içinde barındırır. Üstelik kaynatılıp tüketilmesi halinde cilde, saçlara ve bağışıklığa kadar birçok fayda sağlar.

Patlıcan kilo verdirir mi?

Patlıcan, hiç kolesterol içermeyen ve çok az kalori içeren mükemmel bir sebzedir. Kilo verdiren yiyecekler listesinde demirbaş besin kaynağıdır. 100 gram patlıcan, 25 kalorilik bir enerji barındırmaktadır. Kilo kontrolünde çok başarılı olması dolayısı ile, patlıcan kilo vermek isteyenlerin diyetlerine eklemesi gereken bir sebzedir. İçerdiği lif, midenizi daha uzun süre dolu tutar, daha seyrek acıkmanızı sağlar ve daha az yemenizi sağlar. Sürekli ve fazla miktarda besin tüketimi obezite gibi sorunlara neden olur. Lifler fazla yemenizi önleyerek, kilo vermenize yardımcı olur. Araştırmacılar kilo vermek isteyenlerin, diyetlerine daha fazla patlıcan eklemelerini önermektedir.

Patlıcanın Zararları

Patlıcan güvenli bir besin kaynağıdır. Fakat aşırı ve yanlış tüketime dayalı olarak bazı yan etkileri bulunur.

 • Patlıcan çiğ olarak tüketilmesi önerilmez bunun yanında aşırı tüketilmesi durumunda cilt de alerjiye neden olur.
 • Aşırı tüketime bağlı olarak baş ağrısı, karaciğerde ve dalaklarda sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Çiğ patlıcan solanin olarak adlandırılan bir madde içermektedir. Patlıcan çiğ olarak tüketildiğinde bu madde zehirlenmeye neden olabilir.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.