Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaSağlıklı BeslenmeSebzelerPatlıcanın faydaları nelerdir,...

Patlıcanın faydaları nelerdir, patlıcan neye iyi gelir?

Patlıcanın vitamin ve mineral içeriği oldukça geniştir. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, tiamin, niasin, magnezyum, manganez, fosfor, bakır, lif, folik asit, potasyum ve daha pek çok kaynak! Peki, patlıcanın faydaları nelerdir?

Kemikleri güçlendirmek, kansızlığı önlemek, kavrama yeteneğini artırmak, kalp ve damar hastalıklarını önlemek, sindirim sistemini güçlendirmek, kemik erimesini engellemek, kilo vermeye yardımcı olmak, şeker hastalığı riskini düşürmek, stresi azaltmak, doğmamış bebekleri korumak ve kanseri önlemek patlıcanın faydaları olarak sayılabilir.

Patlıcanın; C vitamini, B6 vitamini, K vitamini, niasin, tiamin, magnezyum, fosfor, manganez, bakır, folik asit, potasyum ve lif kaynaklarını içermektedir.

Vejetaryenlerin ve diyet yapanların gönlünde taht kuran patlıcanı, bünyesinde az miktarda nikotin içerdiği için, doğada tüketen tek canlı insan. Hatta patlıcanın içeriğindeki nikotin bir dönem tartışmalara yol açmıştır. Patlıcan her ne kadar tartışmalara konu olsa da dokuz kilo patlıcanda sadece bir tütün mamulü kadar nikotin bulunur. Dolayısıyla tamamen sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Patlıcanın faydaları nelerdir? 

Patlıcanın faydaları nelerdir? 
 • Patlıcan, lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içerir; tüm bu vitaminler kalp sağlığı için çok önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmada bu besinleri içeren sebzeleri tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin % 34 oranında azaldığı görüldü.
 • Patlıcan, anti kanser özelliklerine sahip polifenoller ismindeki maddeden içerir. Bu özelliği ile kanseri önlemeye yardımcı olur. Tümör büyümesini önler ve kanser hücrelerinin istilasını ve yayılmasını durdurur.
 • Patlıcan yüksek tansiyonun düşmesinde de çok etkilidir. Patlıcandaki E vitamini, göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, tıkalı veya sertleştirilmiş damarlar gibi kalp ve kan damarlarıyla ilgili çeşitli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol oynar.
 • Kolesterol, hücreler, sinirler ve hormonların düzgün çalışması için gerekli karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Kolesterol seviyeleri dengede olduğunda, her şey güzel ve sağlıklıdır, ancak kolestrol okside olduğunda tehlikeli olur. Patlıcan antioksidan içeriği ile, kolesterol oksidasyonunu önleyerek kan kolesterol seviyenizi dengeler, kötü kolesterolü düşürür.
 • Patlıcan beyindeki kan akışını arttırır, hafızayı kuvvetlendirir, bunamayı önler.
 • Patlıcan, diyet lifi yani posa için mükemmel bir kaynaktır (100 gram çiğ patlıcan, günlük lif gereksinimlerinizin% 14’üne sahiptir). Lifli besinler bağırsakları çalıştırır, mide bağırsak sorunlarını önler, uzun süre tok tutup kilo vermeye yardımcı olurlar.
 • Patlıcan, kemik yıkımı ve osteoporoz için yüksek risk altında olan insanlar için de çok faydalıdır. Patlıcanda bulunan fenolik bileşikler patlıcana rengini verir, patlıcan bu birleşik içeriği ile kemikleri güçlendirir, kemik mineral yoğunluğunu artırır ve kemik erimesini önler.
 • Diyette demir eksikliğinden kaynaklanan anemi yani kansızlık çok rahatsız edici bir hastalıktır. Baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve hatta bilişsel sorunlara neden olabilir. Patlıcan, bakır ve tiamin mineralleri içeriği ile hemoglobin sayısını artırıp kan yapar, kansızlığı önler.

Patlıcan suyunun faydaları nelerdir?

Patlıcan suyunun faydaları nelerdir?

Patlıcan suyu denilince yüzünüz ekşiyebilir. Ama faydalarını öğrenince patlıcanın acı tadı tüm ön yargılarınız son bulacak. Patlıcan suyu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırma sonucu tripsin açısından zengin olan patlıcan suyu bünyeyi kanserden korur.
 • Patlıcan suyu beta-karoten, lif ve antioksidanlar gibi birçok besin maddeleri içerir. Bu özelliğinden dolayı ani kalp krizleri ve inme riskini azaltır.
 • Yapılan klinik araştırmaları potasyum eksikliğinin hipertansiyonu tetiklediğini ortaya koyuyor. Potasyum açısından zengin olan patlıcan suyu bu sorunu ortadan kaldırabilir.
 • Lif açısından zengin olan patlıcan suyu kolesterol emilimini sağlar ve kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.
 • Patlıcan suyu aynı zamanda 2. tip diyabete iyi gelir.
 • Patlıcan suyu arter tıkanmalarını engelleyebilir aynı zamanda damar sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Patlıcan suyu beyin sağlığını koruyan önemli besinler içermektedir. Çocukların içmesini teşvik ederek aktif ve sağlıklı bir beyin sahibi olmaları sağlanabilir.
 • Patlıcan suyu yağ yakmaya ve kolay kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Patlıcan suyunun merkezi sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır, sinirliliği ve stresi geçiştirebilir.
 • Bioflavonoids ve K vitamini içeren patlıcan kan pıhtılaşmasını engelleyebilir.

Patlıcan suyu nasıl hazırlanır?

Patlıcan suyu yapımı çok basittir. Bunun için patlıcanı 4-6 parçaya bölerek preslemek yeterlidir. Bir bardak patlıcan suyu elde etmek için ortama 4-5 patlıcan kullanmak yeterli olacaktır.

Patlıcan sapı ne işe yarar?

Patlıcan sapı ne işe yarar?

Patlıcan sapının faydalarından yararlanmak için kaynatılarak suyunun içilmesi önerilmektedir. Patlıcan sapının çiğ ve direkt olarak tüketilmesinin sağlık açısından bir risk teşkil edip etmediği hakkında yeterli bilgi yoktur.

 • B2 ve A vitamini içeren patlıcan sapı, göz sağlığına iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar.
 • Zayıflamak için tüketilir.
 • Bağırsaklardaki zararlı bakterileri vücuttan atar.
 • Mide asidini dengeler.
 • Fazla demir maddesi bulundurduğundan kansızlığı önler.
 • Yorgunluk, stres ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklara iyi gelir.
 • İnsülin seviyesini de dengeleyerek şekerin aniden yükselmesini engeller.
 • Hemoroide iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.