Kilin Faydaları Nelerdir?

Kilin Faydaları

Kilin en önemli sağlık faydalarından bazıları ağır metalleri ve toksinleri vücuttan atma, besinsel sağlığı artırma, cilt sağlığını geliştirme, vücuda oksijen sağlama, sindirim sistemini koruma, bağışıklık sistemine yardımcı olma ve diş ve diş eti sağlığını geliştirme becerilerini içermektedir.

Toprak Kilin Faydaları

Kil; toprağın, kayaların, yanardağların oluşturduğu tüf ve lavların toz haline gelen parçalarıdır. Kili topraktan ayıran özelliği içerisinde yoğun miktarda mineral bulunmasıdır.

Farklı coğrafyalarda farklı yapı ve renklerde kil oluşumu gözleniyor bunun nedeni rengini bulunduğu bölgenin toprak yapısına göre almasıdır. Pembe, beyaz ve yeşil renklerde kil maskeleri görebiliyoruz ve bu değişimlere göre killerin içerdikleri mineral oranları değişiyor.

Genellikle yeşil olan kilin kullanımı daha etkili bulunuyor. Eski çağlarda daha sağlıklı yaşam ve hastalıklarla mücadelede kullanılan kil, günümüzde en iyi cilt bakım ürünlerinin başında geliyor. Bazı kaynaklarda ise kil yemenin de cilde olduğu kadar vücut sağlığına da faydalı olduğu yazıyor. Her aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz kil maliyeti düşük olmasıyla da kullanılabilirliğini artırıyor.

Kil; midedeki asit seviyesinin sağlıklı düzeyde olmasını sağlar, sindirim sistemi sağlığının korunmasında yardımcıdır. Aynı zamanda ağız, diş ve diş eti sağlığını korur.

Eğer direkt ağızdan tüketmeyi düşünüyorsanız, haftada 1 veya 2 kez bir çay kaşığı kili bir kavanoz suyla karıştırıp tüketebilirsiniz. Ağız temizliği için bir bardak suya yarım çay kaşığı kili karıştırın. Bu su ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın.

Kil Maskesinin Cilde Faydaları

Kil Maskesinin Cilde Faydaları
Kil Maskesinin Cilde Faydaları

Kil cilt sağlığı için doğanın bize sunduğu bir armağandır. Kozmetik ürünlerine baktığımızda kil içeren bir çok maske bulunuyor. Fakat kilin mucizesinden yararlanmak bu kadar maliyetli değildir. Aktardan doğal çıkarılmış halde kili satın alarak evde su ile karıştırıp kendinize kil maskesi yapabilirsiniz.

  • Gözenekleri açar ve cildi toksinlerden arındırır.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
  • Cilde nem kazandırır ve yumuşamasını sağlar.
  • Cildin yağ dengesini korumasını sağlar.
  • Ciltte oluşan sivilce, yara ve tahriş gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar.
  • Ciltte görünür bir iyileşme sağlar.

Toprak kil nasıl kullanılır?

Toprak Kil Nasıl Kullanılır?
Toprak Kil Nasıl Kullanılır?
Yüz maskesi yapmak istiyorsanız

İki yemek kaşığı kil ile bir bardak suyu karıştırarak yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz kil karışımına cildinize iyi gelen doğal yağlardan ekleyebilirsiniz. Düzenli kullanımda görünür etki yaratacaktır.

Tüm vücut maskesi yapmak istiyorsanız

Duş aldıktan sonra üç dört yemek kaşığı kili su ile karıştırın. Vücudunuza sürün ve kurumasını bekleyin. Sonrasında kili vücudunuzdan arındırmak için kesinlikle sabun veya duş jeli kullanmayın. Sadece su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Eğer daha önce kilin mucize etkilerine şahit olmamışsanız hemen bir aktar bulun ve kil satın alarak cildinizi hayal ettiğiniz bebeksi yapıya kavuşturun.

Yorum Gönder