Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaŞifalı BitkilerYağlarZeytinyağının faydaları nelerdir,...

Zeytinyağının faydaları nelerdir, zeytin yağı neye iyi gelir?

Zeytinyağı çok eski tarihlerden bu yana insan sağlığı için kullanılmaktadır. Oleik asit zengini olan zeytinyağı aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Yemeklerde salatalarda kullanılmasının yanı sıra içilerek de tüketilen zeytinyağı aynı zamanda kozmetik sektörünün de vazgeçilmezi arasında yer alır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renge sahip sıvı bir yağdır. Mitolojide ve botanikte adı “ölümsüz ağaç” olarak bilinen zeytin ağacının meyvesinden üretilen zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem olmadan meyvenin kendisinden direkt olarak üretilebilen tek yağdır.

İçeriğinde yüksek miktarda E ve K vitamini bulunan zeytinyağında ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi vücut sağlığı için önemli olan vitamin ve mineraller de bulunur. Doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo almaya neden olmaz ayrıca kolesterolü düzenler. Kalp ve damar sağlığı için bire bir fayda sağlayan zeytinyağı bu bakımdan düzenli tüketilmesi önerilir.

Sağlıklı bir vücut için su gibi, zeytin yağı içilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Prof. Dr. Canan Karatay

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

 1. Doğal zeytinyağı, %70 oranında mono doymamış yağ asidi içermektedir. Bunun sonucu olarak, kandaki kolesterol birikimini düşürür ve kalp problemlerini azaltır. HDL seviyesini artırırken LDL seviyesini düşürür.
 2. LDL kolesterolü, kötü kolesterol çeşididir ve kalp krizi ve pulmoner kalp hastalığı risklerini artırır. Yaklaşık 40 antioksidan bakımından zengin olan saf sızma zeytinyağı, LDL kolesterolünün oksidasyon etkisini azaltmada yardımcı olur.
 3. Tıp uzmanları, zeytinyağında bulunan mono doymamış yağ asitlerinden kilo almanın çok zor olduğunu öne sürmektedirler. Zeytinyağının, kilo verme ile ilgili pozitif etkisi vardır.
 4. Zeytinyağı metabolizmayı, kemiklerin güçlenmesini ve çocuklarda beyin gelişimini destekler Muhteşem bir E vitamini kaynağıdır. Bu sayede yaşlı insanlar için çok faydalıdır.
 5. Zeytinyağında bulunan fenoller iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Zeytinyağının mikrop önleyici karakteristiği, güçlü aromasının sonucudur.
 6. Zeytinyağı, sindirim sürecine yardımcı olması ile bilinir. Sindirim yollarını temizleyen ve bağırsak hareketlerini güçlendiren bir tıbbi yağ olarak kullanılır.
 7. Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 8. Zeytinyağı ayrıca safra kesesi taşı oluşumunu engellemede etkilidir.
 9. Zeytinyağı, daha güçlü hücre çeperi oluşumunda yardımcı olan polifenol içermektedir. Ayrıca atardamar duvarlarının esnekliğini artırır ve çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı korur.
 10. Zeytinyağı, insan vücudunu kanser büyümesine, özellikle de bağırsak kanserine karşı korur. Oxford Üniversitesinde yapılan tıbbi bir araştırmada, zeytinyağının asit muhtevasının rektum ve bağırsak kanseri başlangıcını önleyen pozitif işaretlere sahip olduğunu kanıtlamıştır.
 11. Yakın zamanda yapılan araştırma çalışması, zeytinyağının başlıca bileşeni olan hidroksitirosolun menopoz sonrası kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.
 12. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, doymamış yağ, nitrit ve nitrat bakımından zengin olan gıdalardan oluşan Akdeniz Diyetinin yüksek tansiyondan korumada yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Zeytinyağı Saça Faydaları

Zeytinyağının içinde saça iyi gelen E ve K vitaminleri bulunur. Bu yüzden saç bakım kremlerinde, şampuanlarında zeytinyağı sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra zeytinyağı ile maske de yapılabilir. İşte zeytinyağının saça faydaları:

 • Saçların onarılmasını sağlar.
 • Saç köklerini besler ve güçlendirir.
 • Saçların yumuşak bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.
 • Saçların daha parlak görünmesini sağlar.
 • Saç köklerinin hava almasını sağlar, daha sağlıklı uzamasında yardımcıdır.

Zeytinyağı Cilde Faydaları

 • Zeytinyağı ciltte kullanıldığında güneş lekelerine iyi gelir.
 • Cildin yumuşamasını sağlar.
 • Sivilce tedavisinde etkilidir.
 • Makyaj temizlemede etkilidir.
 • Gözaltında meydana gelen morluk ve şişliklere iyi gelir.
 • Gözenekleri küçültür, tıkanık olan gözenekleri açmaya yardımcı olur.
 • Cildin kaybeden nemini geri kazanmasında yardımcıdır.

Zeytinyağının zararları nelerdir?

 • Zeytinyağının fazla tüketimi sağlığa zararlı olabilir.
 • Eğer yüksek miktarda zeytinyağı tüketilirse kilo alımı hızlanabilir.
 • Eğer zeytinyağını kızartma için kullanacaksanız yağın yanmamasına özen göstermelisiniz. Yanmış zeytinyağı kullanılmamalıdır.
 • Zeytinyağı safrada taş oluşmasını engelleme özelliğine sahiptir. Ancak fazla tüketildiğine tam ters olacak şekilde safra kesesinde taş oluşumu meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Porselen şeffaf diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve...

Yosun tozunun cilde faydaları nelerdir, yosun maskesi nasıl yapılır?

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen Spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini sürekli artırmaktadır. Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni...

Bıttım sabununun faydaları nelerdir, bıttım neye iyi gelir?

Doğal ürünler kategorisinde yan etkisi bulunmayan ve birçok cilt hastalığına iyi gelen sabunlardan birisi bıttımdır. Bıttım sabunu, Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde ediliyor. Kendisine has hoş kokusu olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygundur.  Bıttım sabunu...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.