Badem Yağı Bıyık Sakal Bakımı

Badem yağlı bıyık sakal bakım yağı hazırlama, uygulama nasıl yapılır?

Badem Yağı

Badem yağı bıyık ve sakalların gür bir şekilde çıkmasını sağlamakla birlikte kırıkların azalması üzerinde oldukça etkilidir. Badem yağının içerisinde bulunan A, E ve D vitamini ile omega-3 yağ asitleri sayesinde kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi vücuda sağlamaktadır.

Badem Yağı kozmetik sanayinde oldukça fazla kullanılan faydalı bir yağ türüdür. Badem yağının içerisinde bulunan enzim ve mineraller sakal ve bıyık bakımında kullanılan bileşikleri yapısında bulundurmaktadır.

Bıyığa Nasıl Uygulanır

Hızlı Pratik Kullanımı: Badem yağının uygulanacak olan bölge öncelikle sıcak su ile yıkanarak temizlik sağlandıktan sonra taranır. Bıyıkların taranmasındaki temel neden sakalın düz bir şekilde çıkmasını sağlamaktır. Akabinde avuç içerisine alınan bir miktar badem yağı bıyık üzerine iyice köklere kadar yedirilir. Bıyık köklerine kadar badem yağı işledikten sonra elinizle yavaşça masaj yapılacaktır. Tam anlamıyla badem yağı bıyık üzerine yedirildikten sonra 1 saat kadar dinlendirilir. Bir saatin sonunda şampuan yardımı ile badem yağı bıyıktan çıkartılır. Su ile iyice duruladıktan sonra havlu yardımı ile kalan su ve badem yağı temizlenir. Bu işlem yaklaşık olarak 1 hafta kadar devam ettikten sonra kişinin daha gür ve parlak görünümlü bıyığa kavuştuğu gözlemlenecektir.

Uzun ve Daha Etkili Kullanımı: Akşam yatmadan önce 1 çay kaşığı tatlı badem yağı ile 1 çay kaşığı suyu karıştırıp cildinize uygulayın. Yıkamadan sabaha kadar bekletin. Bu formülü 1 ay boyunca uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her defasında uğraşmamak için tatlı badem yağı ile su karışımın büyük boy halini yapabilirsiniz. Yanlız eşit miktarda olmasına dikkat ediniz.

Sakal Bakım Yağı Hazırlama

TARİF – 1

Malzemeler

  • Badem yağı
  • Hint yağı
  • Lavanta yağı

Yukarıda belirtilen yağlardan karışım hazırlayarak sakal bölgesine sürmeniz ve bir süre bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Badem yağı ile sakal bakımı sakal köklerini besleyerek sakallarınızı güçlendirecektir.

TARİF – 2

Malzemeler

  • Argan yağı
  • Hindistan cevizi yağı
  • Badem yağı
  • Jojoba yağı

Uygulanışı: Tüm yağlardan 1 tatlı kaşığı olacak şekilde küçük bir şişede karışım hazırlayın. Ardından sakallarınızı ılık su ile yıkayarak havlu ile hafifçe nemini alın ve avucunuza bir miktar karışımdan alarak sakallarınıza sürün. Karışımı sakallarınıza uygularken hafifçe masaj yapın. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ve sabun ile yüzünüzü yıkayın.

Karışımda kullandığımız argan yağı sakallarınızı nemlendirici etki gösterirken, badem yağı ise saç köklerini güçlendirecektir. Jojoba yağı sakalları beslerken, Hindistan cevizi yağı ise sakallarınıza parlaklık kazandırmada etkili olacaktır. Kolayca hazırlayabileceğiniz bu karışım ile haftada 2 kez sakallarınıza bakım uygulamanız yeterlidir.

Yorum Gönder