Yeşil Eriğin Faydaları

Zayıflama ve kilo verme konusunda etkili olan yeşil eriğin faydaları nelerdir?

Yeşil Erik

Yeşil erik özellikle C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı kabızlık sorununu çözme konusunda fazlasıyla etkilidir. Mevsiminde taze olarak tüketilen yeşil erik özellikle sindirim sistemine inanılmaz fayda sağlayabilir. Kalorisi çok az olan yeşil erik, zayıflama diyetlerinde yaz aylarının vazgeçilmezidir. İşte yeşil eriğin faydaları.

Erik tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinin dengelenmesi ve düşürülmesinde faydalıdır. Özellikle yaz aylarında 200 grama yakın rahatlıkla tüketilebilir. 

Yeşil Eriğin Faydaları

 1. Yeşil erik sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunur, özellikle bağırsak hareketlerini arttırmada çok etkilidir.
 2. Çözünebilir lif açısından zengin bir besin olduğundan kabızlık problemini çözmeye yardımcıdır. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve gaz oluşumunu giderebilir.
 3. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Yeşil erik ham olarak tüketildiğinde diş sağlığına katkıda bulunur, diş ağrılarını giderme özelliği vardır.
 5. İçeriğindeki sitrik asit sayesinde yorgunluğu önler.
 6. Yeşil erik, vücudun alkali tutmasına yardımcı, organik asit içeriği yüksek olan bir meyvedir.
 7. Anemi hastalığına çözüm sunabilir, kansızlığı giderir.
 8. Özellikle bağ dokularına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.
 9. Vücuda yarar sağlayacak ölçüde kalsiyum ve fosfor içerir.
 10. Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.
 11. Antioksidan özelliği olan erik iç organların hepsine katkı sağlamaktadır.
 12. Yeşil erik solunum yolu organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 13. Yeşil erik aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır, yaşlılıktan kaynaklanabilecek göz hastalıklarını giderebilir.
 14. Kabızlığı önler.
 15. Anti-aging etkisiyle yaşlanmayı önler, cildi yeniler. İçerdiği fitoflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesini hızlandırır.

Yeşil erik kilo verdirir mi?

Yeşil erik kilo verdirir mi?

Açlık ve tokluk hissinin belirlenmesinde en büyük etkenlerden biri kan şekeridir. Eğer, kan şekeri dengede olursa sağlıklı insanlar gibi acıkır veya doyduğunuzu hissedersiniz. Bunu sağlamanın en garantili yollarından biri de kan şekerini dengeleyen yeşil erik gibi besinler tüketmektir. Yeşil erik, bu özelliğiyle kilo verdirir ve ara öğünler için çok ideal bir meyvedir. 1 kase yeşil erik ortalama 50 kaloridir.

Vücutta sarkmayı önler mi?

Diyet yapmayı erteleyenlerin en büyük korkularından biri, kilo verdiklerinde deride sarkma olacağıdır. Oysaki yeşil erik gibi C vitamini açısından zengin ve bağ dokusunu güçlendiren meyvelerle beslenmek hem sarkmaları önler hem de cildin genç kalmasını sağlar. Yeşil eriğin faydalarından biri de sağlıklı beslenme eşliğinde günde bir avuç yeşil erik yiyerek sarkmaların üstesinden gelebilirsiniz. 

Yeşil Eriğin Zararları

Erik sağlıklı tüketildiği zaman sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Aşırı tüketime dayalı olarak bazı yan etkileri olabilir. Bunun dışında bazı hastalıklar için ilaçlı tedavi kullanan kişilerde de sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tuza dikkat!

Sağlıklı beslenme kapsamında günde 3 porsiyon mevsim meyvesi tüketilmelidir. Sindirim sistemini düzenlemek, kilo vermeyi desteklemek, demir emilimini artırmak gibi etkilerinden faydalanmak için günde 200 gram yeşil erik tüketilmelidir. 200 gr yeşil erik sadece 94 kalori olmasına rağmen, tuzla birlikte tüketimi vücutta ödem tutmasına neden olacağından tuzdan uzak durmanızda yarar olduğunu unutmayın.

Yorum Gönder