Baobab Yağının Faydaları

Baobab Yağı Faydaları

Baobab Yağı

Baobab yağı adı duyulmayan yağlardan biridir. Egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesi, erken yaşlanmayı engellemesi ve göz altı torbalarını yok etmesi baobab yağının faydaları arasındadır.

Özellikle cilt bakımı konusunda bir uzman sayılabilecek bu yağ ile tanışınca hemen herkese bu mucizeden bahsetmek isteyecek, ışıl ışıl ve sağlıkla dolu cildinizin, saçlarınızın tadını doya doya çıkarabileceksiniz. Baobab yağı değerli bir yağdır. Bu değerini de içindeki bolca vitamin, mineral ve diğer faydalı maddelere borçlu.

Baobab yağı ekonomik bir yağ değil. Bu nedenle almaya karar verirseniz onu mutlaka güvenilir yerlerden almalı, sahte ürünlerle kanmayınız. Kendisine güvendiğiniz aktarlardan temin edebilir ya da güvenilir, bilinir online alışveriş ve kozmetik siteleri üzerinden satın alabilirsiniz.

Boabab Yağının Faydaları

  • Baobab yağı kuru ciltleri nemlendirmede üzerine tanımıyor.
  • Güneş nedeniyle ciltte oluşan yanıkların hem acısını dindiriyor hem de yanıkların kısa sürede geçmesine destek oluyor.
  • Cildin elastikiyetini artırarak erken yaşlanma belirtilerini yok edebiliyor.
  • Baobab yağı cildi uzun süreli nemlendirebildiğinden düzenli olarak kullanıldığında cilde uzun süreli bir ışıltı ve parlaklık sağlıyor.
  • Güçlü antioksidan özelliği gösterdiğinden sivilce ve yaralardan kalan izleri yok etmede yardımcı oluyor.
  • Egzama ve sedef gibi birçok cilt sorununun da daha kolay bir şekilde aşılmasına destek oluyor.
  • Saç sağlığı üzerinde de önemli bir yere sahip olan baobab yağı, saç derisinin beslenmesini sağlıyor.
  • Saç derisinde oluşan cilt problemlerini aşmaya yardımcı olurken saç köklerini de güçlendirerek saçların sağlıkla uzamasına destek oluyor.
  • Saç derisinin pul pul dökülmesinin önüne geçiyor.
  • Aynı zamanda baobab yağı tüm bu etkileri sayesin de birçok krem ve losyonun içeriğinde de kullanılıyor.

Göz altı ve çevresine faydaları

Göz altı torbalarının oluşmasında birçok sebep olabilir. Genetik faktörler, stres, uykusuzluk, gece geç saatlere kadar çalışmak gibi durumlar göz çevresinde kurumaya, göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilir.

Göz altı torbaları için bir kasenin içine 6 tatlı kaşığı baobab yağı, 1 çay kaşığı bal mumu, 5 damla havuç yağı ve 5 damla sardunya yağı eklenir. İyice karıştırılarak krem kıvamına getirilir.

Hazırlanan krem cam bir kavanozun içinde ağzı kapalı olarak serin bir yerde saklanır. Günde 2 kere göz çevresi için kullanılabilir.

Boabab yağı nasıl kullanılır?

Boabab yağı nasıl kullanılır?
Baobab Yağı Nasıl Kullanılır

Cilt Bakım: Cildinizdeki kırışıklıklardan şikayetçiyseniz çok az bir miktar baobab yağı alıp parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak gerekli bölgelere sürün. Örneğin yüz bölgesi için toplamda 2-3 damla kadar baobab yağı kullanmanız yeterli olacaktır.

Saç Bakım: Saçlarınızı, kirpiklerinizi ya da kaşlarınızı güçlendirmek için ondan yardım almayı düşünüyorsanız 1 yemek kaşığı Hint yağının içine 1,5 çay kaşığı baobab yağı karıştırarak ondan faydalanabilir, saç kökleriniz için bu miktarları aynı oranda artırabilirsiniz.

Öneri: Baobab yağını katı Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak da cildiniz için değerlendirebilirsiniz. Tıpkı Hint yağı ile olduğu gibi 1 yemek kaşığı katı Hindistan cevizi yağının içine 1,5 çay kaşığı baobab yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Boabab yağının zararları

Baobab yağının bugüne kadar ciddi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak eğer herhangi bir alerjiniz varsa ve yeni karşılaştığınız malzeme, ürün ya da durumlarda alerjik reaksiyonlar gösterme ihtimaliniz yüksekse elbette her ürün gibi baobab yağını da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın, onun önerileri dışında hiçbir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmayınız.

Yorum Gönder