En etkili saç bakım önerileri nelerdir?

Saç Bakım Önerileri

Doğal Saç Bakım Önerileri;

 • Saçlarınızı yıkarken tırnaklarınızla değil parmak uçlarınızla masaj yapın.
 • Saçlarınızı kurutup daha çok karışmadan ıslakken tarayın.
 • Suyun sıcak değilde olabildiğince ılık olmasına dikkat edin.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir kap suya karıştıracağınız elma sirkesi ile son durulamayı yaparsanız daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlarsınız.
 • Saçlarınız sarı ise lastiklenmesini önlemek için yıkama sonrası bir bardak da limon tuzu eriterek saçınıza uygulayın.
 • Saçlarınızı düzleştirmeden önce iyice kurutun çünkü nemli saçta ısı daha fazla kırılmaya sebebiyet verir.
  Tabi sadece dıştan beslemek değil içten beslenmekte bir o kadar önemlidir.
 • Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • B vitamini olan besinler tüketmelisiniz. Bu sayede saçlarınız daha hızlı uzar, aynı zamanda parlak görünmesini sağlar.
 • C vitamini olan besinler tüketmelisiniz. C vitamini saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve daha gür uzamasını sağlar.

Bu temel önerilere uyduğunuz takdirde yandan kullanacağınız bakım ürünlerinden daha etkili sonuç alacaksınız.

Evde kolayca yapabileceğiniz saç maskesi tarifleri

Zeytinyağı Maskesi: Kışın kuruyan saçları nemlendirerek bahara hazırlayan en önemli doğal ürünlerden biridir. Zeytinyağını saça uygulamak için, banyodan önce saçınızın diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak sürmeniz yeterlidir. Bu şekilde saçlarınızın her kısmının zeytinyağı ile temas ettiğinden emin olduktan sonra, yarım saat kadar saçınızı bone ile sararak bekleyin. Saçlarınızı yıkayın ve ılık su ile durulayın. Yumuşak bir havlu ile yavaş hareketlerle kurulayın. Bu aşamada, saç kurutma makinesi kullanmamaya özen gösterin. Saç kurutma makinesi, saçınızdaki nemi azaltacaktır.

Yoğurt Maskesi: Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan; yarım bardak yoğurt, birer çay kaşığı elma sirkesi ve bal. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra oluşan maskeyi saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla durulayın. Bu maske elma sirkesinin canlandırıcı etkisiyle saçınıza daha parlak bir görünüm de sağlayacaktır.

Yumurta Bal Maskesi: Bunun için, 2 adet yumurtanın sarısını 1,5 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp saç diplerinize ve saçların uç kısımlarına sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.