Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyumun Faydaları; potasyum kas gelişimini sağlayan bir mineraldir. Yeterli miktarda alındığı zaman hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Tüm et ürünlerinde, süt ve süt içerikli ürünlerde ve ayrıca balıklarda yüksek oranda potasyum bulunuyor.

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri

Kas zayıflığınız varsa veya yorgunluk hissi duyuyorsanız yada  düşük kalp ritmi ve yavaş refleksler gibi rahatsızlıklarınız var ise bu durum sizin yeterli oranda potasyum almadığınızı gösterir. Potasyum içeren besin maddelerini tüketerek alınabildiği gibi tablet şeklinde de besin takviyeleri mevcuttur.

Potasyum Hangi Besin Maddelerinde Bulunur?

Kayısı, avokado, muz, kivi, süt, portakal, patates (patatesin özellikle kabukları) erik, ıspanak, domates, sebze suları, beyaz mantar, kuru kayısı, kabak, fasulye ve fındık-fıstık çeşitleri özellikle potasyum bakımından zengindir.

Potasyumun Faydaları ve Zararları

Postyum eksikiliği kendini yorgunluk, kaslarda güçsüzlük gibi semptomlarla gösterir. Bunun dışında kalp çarpıntısı, düzensiz kalp atışı, kansızlık, şiddetli baş ağrıları  şekliden gösterir. Bunların dışında diyabet, şişme gibi bazı ciddi etkileride vardır. Bu tür şikayetleriniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurarak söz konusu şikayetin potasyum eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmelisiniz.

Potasyumun vüzutta azaldığı zaman inme ve felç geçirme riski artar. Çünkü potasyum nörol aktiviteyi teşvik eder, bilişsel fonksiyonları arttırır, beyne yükseks eviyede oksijen gitmesini sağlar. Böylece başta inme ve felç gibi ciddi sorunlardan korur.

Potasyum, terleme, sinirlilik, baş ağrısı halsizlik, titreme gibi sorunlara neden olan faktörleri ortadan kalıdırabilir. Vücutta potasyum seviyesinin düşmesi bu tür sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kas sağlığına önemli katkısı olan potasyum, kasların yeterli gevşemesi ve fonksiyonlarını yerine getirmesine faydalıdır. Potasyum eskikliği kaslarda güçsüzlük, yanma, ağrı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanında kas krapmlarına da potasyum eksikliği neden olabilir.

Kemik sağlığına faydalı olan potasyum kalsiyum gibi, kemiklerin sağlam ve dayanıklı olmasını sağlar. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar kemiklerde yüksek seviyede potasyumun bulunması kemik ömrünü arttırdığını ortaya koymuştur.Potasyumun bünyede sağlıklı seviyelerde seyretmesi kemik sağlığı için elzemdir.

Potasyum kas dokularını ve kemikleri güçlendirerek genel anlamda vücudun güçlenmesini sağlar, zayuflamasını yavaşlatır. Potasyum içerikli besinle rtüketmek aynı zamanda kaybolan enerjinin yerine gelmesini sağlar.

Hücre sağlığı için potasyum hayati önem taşır. Potasyumun büyük bir bölümü hücrelerde yer almaktadır. Buda hücrelerin zararlı bakterilere karşı mücadelesini arttırır. Aynı zamanda hem hücrelerdeki hem de hücrelerin yardımıyla vücuttaki oksijen seviyesini sağlıklı düzeylerde tutar.

Potasyum eksikliği sinir sistemini olumsuz yönde etkiler. Düşük miktarda potasyum sinrilik ve stres halini arttırır. Stres ise bir çok hastalığın temel kaynağıdır. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir ruh hali için potasyum tüketimine dikkat edilmelidir

Metabolizmaya potasyum faydalıdır. Potasyum yağ ve karbonhidrat emilimi işlemi içim metabolizmaya yardımcı olmaktadır. Bunların yanınd akalp ve böbrek sağlığı için potasyum seviyesinin normalin altına düşmemesi gerekir.

Yorum Gönder