Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Yaşamın nelerine dair her şey

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla...

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi...

Saç çıkaran bitkiler nelerdir,...

Saç dökülmesi birçok sebepten kaynaklı olabilir. Hem kadın hem erkekler bu durumdan muzdariptir....

Biberiye yağının faydaları nelerdir,...

Rosmarinus Officinalis, diğer adıyla biberiye, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir ve nane...

Toprak kilin faydaları nelerdir,...

Kil, bünyesinde çeşitli mineralleri barındıran yağlı toprak türüdür. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum...
Ana SayfaSağlıklı BeslenmeMeyvelerVişnenin faydaları nelerdir,...

Vişnenin faydaları nelerdir, vişne suyu neye iyi gelir?

Vişne (Prunus cerasus), güçlü antosiyaninlerin varlığına bağlı olarak güçlü antioksidan, antidiyabetik, antienflamatuar ve obezite önleyici etkilere sahiptir. Vişnede bol miktarda, A Vitamini, E Vitamini, B grubu vitaminler ve K Vitamini yer almaktadır. Vişnede aynı zamanda fosfor, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve sodyum bulunmaktadır. Peki, vişnenin faydaları nelerdir?

Vişne kökleriyle hem yemeklerde hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. 270 ya da daha fazla çeşidi olan vişnenin, sadece birkaç çeşidini oldukça sık tüketilmekte ve ticareti yapılmaktadır. Vişne idrar üretimini artırmak ve sindirime yardımcı olması için sıklıkla tüketilmektedir. Osteoartrit, kas ağrısı, egzersiz ile ilgili kas hasarı, gut, uykusuzluk için de kullanım alanları bulunmaktadır.

Taze bir şekilde tüketilmesinin yanı sıra, vişne suyu, reçel, marmelat olarak da sıklıkla tüketilen vişne osteoartrit, kas ağrısı, fibromiyalji, egzersiz sonrası kas ağrıları, diyabet, yüksek tansiyon, gut ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Ayrıca egzersiz performansını artırmak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır. Şimdi, vişnenin insan sağlığına faydalarına gelin daha yakından bakalım…

Vişnenin faydaları nelerdir?

 • Vişne, iki iltihap önleyici bileşik, antosiyanin ve kersetin bakımından zengin olduğu için, astım semptomlarını ve diğer solunum koşullarını hafifletmekte yararlı olabilir ve gut hastaları için rahatlama sağlar (gut, artritin ağrılı bir şeklidir).
 • Lif içeriği konusunda oldukça zengin olan vişne, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve sindirimin daha kolay şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Vişne, vücutta üretilen bazı proteinlerin sayısını azaltarak, eklem ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Vişnedeki zengin antioksidanlar, vücudu meme kanserinden korumaya yardımcı olabilecek melatonin kaynağıdırlar. Bu antioksidanlar, serbest radikalleri ve kronik enflamasyona ve hastalığa yol açabilecek diğer istenmeyen maddeleri arayabilir ve etkisiz hale getirebilir.
 • Felç ve kalp krizi görülme riskini azaltmaya yardımcı olmakla birlikte, genel kalp sağlığını desteklemektedir.
 • İçerdiği yüksek A vitamini hem göz hem beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Göz içerisindeki sıvı ve vitamin oranı azalınca görme kaybına neden olan ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bunun için hem sıvının hm vitaminlerin yüksek olması gerekir. Ayrıca sinir hücrelerinin de vücuttaki dolaşımı için gerekli olan A vitamini beyinde oluşma ihtimali olan unutkanlık ya da beyin kanaması gibi aniden ortaya çıkan hastalıkların riskini azaltır.
 • Vişne suyu mide asidini dengeler, sindirimi kolaylaştırır, bağırsak florasının çoğalmasını engeller, vücut enerjisini artırır ve gün içerisinde kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Aynı zamanda vişne içeriğindeki maddeler sayesinde kan yapıcı özelliği de vardır.
 • Vişnenin hafıza geliştirici ve uyku düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. İyi bir uykunun anahtarı olarak kabul edilen vişne, uyku problemleri ile alakalı olan melatonin hormonunun sağlıklı seviyelerde olmasına yardımcı olur.

Vişne suyunun faydaları nelerdir?

Vişne suyunun faydaları nelerdir?
 • Ferahlık ve serinlik sağlar.
 • Ürik asit seviyesini azaltır.
 • Bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır.
 • Vişne gut hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Cildi nemlendirir,  vücudu toksinlerden arındırır.
 • Yüksek demir içeriği nedeniyle anemi yani kansızlık sorununa karşı da faydalıdır.
 • Vücut ağrılarını geçirir,  iltihaplara karşı da fayda sağlar.
 • Anti kanserojen özelliği vardır.
 • Kolon kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağlar.
 • Diyabete karşı da korur.

Vişnenin yan etkileri nelerdir?

Vişnenin fazla tüketilmesi durumunda kişide mide yanmasına neden olduğu bilinmektedir. Asit oranı yüksek olan meyve,  midenin gaz ve asit üretimini artırmaktadır.  Dolayısıyla mide yanması doğabilecek olumsuz sonuçlar arasındadır.  Böbrek yetmezliği ve kalp sorunu olan bireylere tavsiye edilmeyen vişne aynı zamanda bağırsaklar üzerinde de olumsuz etkiye neden olabilmektedir.  Fazla miktarda vişne tükettiğinizde ishal olmanız kaçınılmazdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Yeteneğinizi işinize çevirin!

İlgi çekici içerikler üreten ekibimize katılın.

İlginizi Çekebilir

Yüzdeki kızarıklık doğal yollarla nasıl geçer?

Kırmızı yanaklar çocukken çok sevimli. Ancak tam da bu yüzden, pek çok kişi yüzündeki kızarıklığın çocuksu durduğunu düşünerek çözüm yollarını arıyor. Kırmızı yanaklar eski zamanlarda sağlıklı olma belirtisi olarak görülse de günümüzde bazı alerjilerin habercisi olarak kabul ediliyor. Peki...

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak her zaman kolay olmaz. Bunun için tek bir şey yapmak işe yaramaz saç uzama hızını etkileyen bir çok farklı faktör vardır. Saç uzatma yöntemleri ile saçlarınızın her ay daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Kişiden...

Şeffaf plak tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır? Şeffaf plakların uygulandığı ortodontik bozukluklar çok çeşitli olmaktadır. Dişlerdeki çapraşıklık, aralıklı dişler,...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.